2025-03-07

Energetikos viceministras A. Pikžirnis: didinamas dėmesys kritinės energetinės infrastruktūros apsaugai ir regioniniam saugumui

Europos Komisijos pastatas Briuselyje (asociatyvi nuotrauka)

Energetikos viceministras Arnoldas Pikžirnis kovo 5–6 dienomis darbo vizitu lankėsi Briuselyje, Belgijoje, kur tęsė konsultacijas su Europos Sąjungos (ES) pareigūnais, siekiant užsitikrinti ES paramą strateginiams energetikos projektams, įgaunantiems ypatingą svarbą dabartinėje saugumo situacijoje regione. 

Susitikimuose su už technologinį suverenumą, saugumą ir demokratiją atsakingos eurokomisarės H. Virkkunen kabineto vadovu Antti Timonen bei energetikos ir būsto eurokomisaro D. Jorgensen kabineto vadovu Martin Engell-Rossen buvo aptarti kritinės energetinės infrastruktūros apsaugos klausimai, įskaitant Ignalinos atominės elektrinės ir kitų energetikos infrastruktūrų saugumą, bei poreikis imtis papildomų veiksmų, siekiant užtikrinti jų atsparumą ir apsaugą. Taip pat buvo aptarta rusiškos energijos importo į ES kuo spartesnio atsisakymo svarba ir Europos Komisijos planai dėl REPowerEU plano pateikimo šiuo požiūriu. 

Vizito metu energetikos viceministras A. Pikžirnis taip pat susitiko su NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoju, atsakingu už inovacijas, hibridines ir kibernetines grėsmes, Jean Charles Ellermann-Kingombe bei kitais NATO pareigūnais ir aptarė glaudesnio bendradarbiavimo galimybes, siekiant užtikrinti energetinės infrastruktūros apsaugą jūroje ir ant žemės. 
 
„Ypatingai svarbu nedelsiant imtis papildomų veiksmų, kad būtų užtikrinta tinkama kritinės energetinės infrastruktūros apsauga ir atsparumas Baltijos jūros regione. Baltijos šalys imasi visų įmanomų nacionalinių priemonių, Lietuva jau įgyvendina papildomas atsparumo priemones ir investicijas, kad apsaugotų savo kritinę infrastruktūrą. Dabar svarbu išlaikyti mūsų ryžtą ir vienybę bei užtikrinti pakankamą kritinės energetinės infrastruktūros apsaugą ir atsparumą. Tam reikia skubių ir koordinuotų veiksmų, papildomų saugumo priemonių bei tinkamo ES ir NATO finansavimo“, – sakė energetikos viceministras A. Pikžirnis.

Baltijos šalys aktyviai dirba su Europos Komisija, ieškodamos finansinių sprendimų, kurie padėtų didinti kritinės infrastruktūros apsaugą ir atsparumą, pasitelkiant esamus ES finansinius instrumentus, įskaitant Europos infrastruktūros tinklų priemonę (CEF).

Baltijos šalys turi ne vieną sėkmės istoriją siekiant energetinio saugumo ir nepriklausomybės nuo Rusijos – Lietuva buvo pirmoji ES valstybė narė, visiškai nutraukusi energetikos importą iš Rusijos. 2025 m. vasario 8 d. Baltijos šalių elektros sistema visam laikui atsijungė nuo IPS/UPS sistemos, o po sėkmingo izoliuoto darbo bandymo vasario 9 d. buvo sinchronizuota su kontinentinės Europos tinklu. Tai istorinė Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės ir saugumo, taip pat ES integracijos ir suvereniteto pergalė.