Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas: ilgalaikio SGD teikimo užtikrinimas iš esmės pakeis Lietuvos kaip SGD pirkėjos statusą

Data

2018 12 13

Įvertinimas
0
Litgas_fotografija_new.jpg

Gruodžio 10-11 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankėsi Hiustone (JAV). Ministras kartu su Lietuvos įmonių „Klaipėdos nafta“ ir „Lietuvos energijos tiekimas“ vadovais susitiko su JAV suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekėjais, kuriems pristatė šiuo metu Seime svarstomą SGD laivo-saugyklos įsigijimo klausimą bei aptarė SGD importo iš JAV trumpalaikes galimybes ir ilgalaikę strategiją.

Pasak energetikos ministro, Lietuva siekia išnaudoti palankias aplinkybes, kurios atsiveria artėjant antrajai SGD eksporto iš JAV bangai, o SGD terminalo įsigijimas šias galimybes tik dar labiau išplėstų.

„Mes aktyviai domimės galimybėmis importuoti SGD iš JAV tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje. Šiuo metu Seime svarstomas sprendimas dėl ilgalaikio SGD teikimo užsitikrinimo iš esmės keičia Lietuvos kaip SGD pirkėjos statusą. Tai sukuria galimybes lankstumui tiek derantis dėl potencialių SGD pirkimo sutarčių, tiek tarpusavyje derinant įvairius trumpalaikių, vidutinės trukmės ar ilgalaikių tiekimo sutarčių variantus. JAV SGD rinka yra labai dinamiška, todėl turime išnaudoti visas galimybes ne tik nuolat akylai sekdami JAV SGD eksporto rinkos tendencijas, ne tik aiškindamiesi konkrečių kompanijų planus, bet ir ieškodami išmanių sprendimų, kurie užtikrintų maksimaliai konkurencingas dujų importo per SGD terminalą sąlygas“, – sako energetikos ministras.

Praėjusį mėnesį kaimyninės Lenkijos ir JAV kompanijų pasirašytas susitarimas dėl ilgalaikio SGD tiekimo tik patvirtino, kad abejose Atlanto pusėse yra interesas didinti SGD importą į šį regioną ir tikima, kad SGD iš JAV sugebės tiek trumpuoju laikotarpiu, tiek ilgalaikėje perspektyvoje sėkmingai konkuruoti su Europoje vis dar dominuojančiomis rusiškomis dujomis.

JAV SGD rinka šiuo metu išgyvena pakilimo laikotarpį – planuojama, kad šių dujų eksportas iki 2021 m. patrigubės ir daugiau nei pusė naujai atsirasiančių SGD eksporto pajėgumų 2023-2030 m. bus būtent iš JAV.

Pasak energetikos ministro, susitikimuose akcentuota, kad JAV kompanijos gali pasiūlyti dujas už konkurencingą kainą, tačiau vienas iš didžiausių iššūkių yra transportavimo sąnaudos.

„Susitikimuose įsitikinau, kad JAV kompanijos yra tikrai lanksčios dėl dujų importo sąlygų – ar tai būtų SGD atsiėmimas JAV, ar jas perkant kartu su jau įskaičiuotomis transportavimo paslaugomis. Nemažai dėmesio skyrėme transportavimo kaštų optimizavimo klausimui, nes būtent šių kaštų mažinimas žymiai sustiprintų dujų iš JAV konkurencingumą Europoje. Šiuo metu vis labiau populiarėja SGD tiekimo sutartys, kai dujas iš JAV atsiima patys pirkėjai. Lietuva kaip tik šiuo metu sprendžia dėl SGD terminalo įsigijimo, kas be visų kitų naudų taip pat atvertų naujas ir iki šiol neišnaudotas galimybes. Reikia nepamiršti, kad Klaipėdoje turime plaukiojantį SGD terminalą, todėl neatmesčiau galimybės, kad mūsų SGD terminalas galėtų būti papildomai „įdarbintas“ ir pats atsivežtų SGD krovinius. Tokios techninės galimybės yra ir ekonominiu požiūriu ateityje tai būtų racionalus šio SGD laivo-saugyklos panaudojimo variantas, žinoma, tuo pat metu užtikrinant ir nepertraukiamą tiekimo saugumą“, – sako energetikos ministras.

Šį mėnesį Seime jau svarstomas ir artimiausiu metu planuojama galutinai apsispręsti dėl ilgalaikio SGD importo į Lietuvą užsitikrinimo įsigyjant SGD laivą-saugyklą. Tai Lietuvai užtikrins energetinį savarankiškumą ilgalaikėje perspektyvoje ir išplės galimybes jau artimiausiu metu dujas pirkti pasaulinėse rinkose palankiausiomis kainomis.