Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas: bus ieškoma lankstesnio ir tvaresnio didžiųjų gamtinių dujų vartotojų apmokestinimo

Data

2018 06 08

Įvertinimas
0
BFL_8760.jpg

Energetikos ministerija svarsto galimybes toliau nuosekliai tobulinti gamtinių dujų vartojimo apmokestinimo tvarką, siekiant stiprinti didžiųjų energijos vartotojų konkurencingumą. Šiandien energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas apie tai kalbėjo su didžiausios gamtinių dujų vartotojos Lietuvoje, bendrovės „Achema“ atstovais.

Susitikimo metu ministras pažymėjo, kad neabejotinai visi dujų vartotojai turi naudą iš suskystintųjų gamtinių dujų terminalo (SGD) Klaipėdoje, įskaitant ir bendrovę „Achema“.

„Faktas yra tai, kad bendrovei „Achema“ nuolat mažėjo mokesčiai už terminalo išlaikymą – nuo 30 mln. eurų iki maždaug 20 mln. eurų šiemet. Mes neužtrenkiame durų ir tolimesniam geranoriškam bei konstruktyviam dialogui, suprasdami, kad tai yra didžiausias dujų vartotojas Lietuvoje. Ir šiuo požiūriu turime išskirtinę situaciją, kai tas didžiausias vartotojas vartoja pusę visų gamtinių dujų. Esame pasirengę toliau ieškoti visas puses tenkinančių kompromisų“, – sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Energetikos ministras susitikime pažymėjo, kad bendrovei „Achema“ ir toliau išliekant didžiausiu gamtinių dujų vartotoju, gali būti svarstomos įvairios alternatyvos, kurios leistų perpus sumažinti SGD saugumo dedamosios mokestį šiai įmonei.

Vien Vyriausybės sprendimas dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo, išperkant arba išnuomojant SGD terminalą po 2024 m., leistų bendrovei „Achema“ išlaidas už SGD terminalą sumažinti jau 2019 m. – nuo 20 mln. iki 14 mln. eurų.

Vyriausybė ieško ir kitų būdų, kaip galima būtų stiprinti Lietuvos verslo konkurencingumą. Seimui jau yra pateikti įstatymų pakeitimai dėl viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio diferencijavimo. Patvirtinus juos, daug energijos suvartojančios pramonės įmonės mokėtų mažesnį VIAP mokestį. Energetikos ministerijos skaičiavimais, vien bendrovė „Achema“ per metus sumokėtų tris kartus mažiau šio mokesčio – vietoj 6 mln. eurų mažiau nei 2 mln. eurų.

Energetikos ministerijos iniciatyva šiemet jau buvo nustatyta lankstesnė gamtinių dujų vartojimo pajėgumų apmokestinimo tvarka ir sumažinta saugumo dedamosios kaina tiems vartotojams, kurie gamtines dujas naudoja ne nuolatos ar kaip rezervinį kurą. Šiuo metu rengiami pakeitimai dėl palankesnio gamtinių dujų vartojimo pajėgumų apmokestinimo laisvosiose ekonominėse zonose veikiančioms įmonėms.