Energetikos ministras TATENA generalinėje konferencijoje: skaidrumas ir atsakomybė yra svarbiausia branduolinėje energetikoje

Data

2020 09 21

Įvertinimas
0
IMG-20200921-WA0009.jpg

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas šiandien sakė kalbą Vienoje nuotoliniu būdu vykstančioje 64-oje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinėje konferencijoje. Ministras pažymėjo, kad branduolinės energetikos programą plėtojančios šalys privalo laikytis skaidrumo ir atsakomybės principų.

„Užtikrinant branduolinę saugą tarptautiniu mastu svarbią vietą užima TATENA, todėl šios institucijos vaidmuo turi būti stiprinamas. TATENA standartų taikymas turėtų tapti privalomas, nes tai užtikrintų skaidrumą ir vienodus branduolinės saugos standartus tokiuose objektuose kaip Astravo atominė elektrinė. TATENA turi atlikti savo lemiamą vaidmenį užtikrinant branduolinės saugos standartų įgyvendinimą ir neleidžiant jų pažeisti Baltarusijai“, – kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Taip pat ministras pažymėjo, kad siekiant aukščiausių branduolinės saugos standartų pasaulyje TATENA vaidmuo turėtų būti platesnis užtikrinant tinkamą branduolinės saugos rekomendacijų įgyvendinimą, pavyzdžiui ES streso testų.

Ministras kėlė branduolinės saugos klausimus dėl Baltarusijos Astrave statomos atominės elektrinės. Į pirmąjį Baltarusijos branduolinės elektrinės reaktorių buvo sudėtas branduolinis kuras neišsprendus esminių aplinkosauginių, branduolinės ir radiacinės saugos problemų ir neužtikrinant visuomenės dalyvavimo priimant sprendimą. Tarptautinė bendruomenė ir ypač TATENA privalo būti ryžtingesnė užtikrinant tarptautinių branduolinės ir radiacinės saugos standartų įgyvendinimą tokiuose projektuose.