Energetikos ministras pakvietė Lenkiją dalyvauti Baltijos šalių elektros energijos ir dujų rinkose

Data

2020 07 15

Įvertinimas
1
Untitled.png

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas vakar Varšuvoje susitiko su už energetiką atsakingu Lenkijos klimato ministru Michału Kurtyka ir aptarė Baltijos valstybių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais įgyvendinimo pažangą, Lietuvos ir Lenkijos elektros jungties „Harmony Link” ir Lietuvos-Lenkijos dujų jungties GIPL įgyvendinimą.

Žalgirio mūšio minėjimo išvakarėse pasidžiaugta kaip niekada glaudžiu ir intensyviu Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimu energetikoje. Susitikime akcentuota gegužės pabaigoje pasirašyto Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių įgyvendinimo susitarimo „Harmony Link” jungčiai tiesti svarba. Šis susitarimas leidžia toliau sklandžiai įgyvendinti Baltijos šalių sinchronizacijai svarbiausią projektą. Šiuo metu anksčiau planuoto laiko jau yra pasirinkta inžinerinė projekto kompanija, o iki rudens planuojama baigti jūros dugno tyrimus atliksiančios kompanijos pirkimo procesą. Susitikime pabrėžta, kad dabar yra kritiškai svarbu užsitikrinti ES finansavimą šiam projektui įgyvendinti, todėl visos dvišalės ir Baltijos šalių pastangos turi būti nukreiptos šiam tikslui pasiekti, kad Europos Komisijos sprendimai šių metų rudenį atitiktų mūsų lūkesčius.

Energetikos ministras, akcentuodamas bendrų energetikos infrastruktūrinių projektų įgyvendinimo pažangą, pakvietė Lenkiją aktyviai dalyvauti Baltijos šalių elektros energijos ir dujų rinkose.

„Lietuvos ir Lenkijos energetinių sistemų integracija per šiuo metu sėkmingai įgyvendinamus energetinius infrastruktūrinius projektus sukuria galimybes Lenkijos energijos rinkos dalyviams dalyvauti ir Baltijos šalių elektros energijos ir dujų rinkose. Neabejoju, kad Lenkijos biržos operatoriaus ir konkrečių įmonių dalyvavimas Baltijos šalių elektros energijos ir dujų rinkose prisidėtų prie kertinių strateginių tikslų įgyvendinimo – pirmiausia, priklausomybės nuo elektros energijos importo iš Rytų mažinimo, o taip pat ir didesnės konkurencijos dujų rinkoje bei šiuo metu tiesiamo Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio GIPL panaudojimo efektyviausiu būdu“, – pabrėžė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas, kviesdamas Lenkijos ministrą akcentuoti šias naujas Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo galimybes Lenkijos operatoriui TGE.  

Susitikime Ž. Vaičiūnas akcentavo, kad sinchronizacijos projektas yra efektyviausia apsauga nuo elektros energijos srauto iš Rytų, o Lenkijos įmonių dalyvavimas Baltijos šalių elektros energijos rinkoje prisidėtų prie šio srauto mažinimo iki sinchronizacijos projekto įgyvendinimo 2025 m., todėl jau dabar svarbu Lenkijos įmonėms ieškoti įvairių dalyvavimo Baltijos šalių elektros energijos ir dujų rinkoje būdų ir formų.  

Ž. Vaičiūnas padėkojo Lenkijai už dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą ne tik elektros energetikos, bet ir dujų srityje. Lenkijos kompanijos „PGNiG” dalyvavimas operuojant suskystintų gamtinių dujų (SGD) perkrovos stotį Klaipėdoje yra vienas aktualiausių šio bendradarbiavimo pavyzdžių – nuo šių metų balandžio ši SGD perkrovos stotis Klaipėdoje penkerių metų laikotarpiui yra išnuomota Lenkijos kompanijai „PGNiG”.

Už energetiką atsakingų Lietuvos ir Lenkijos ministrų susitikime aptartos ir kitos dvišalio bendradarbiavimo iniciatyvos – bendradarbiavimas atsinaujinančios energetikos klausimais tiek saulės, tiek vėjo energetikos projektuose, elektromobilių plėtrai svarbios infrastruktūros plėtra ir kiti klausimai, kurie šalims padės sėkmingai siekti atsinaujinančios energetikos tikslų iki 2030 metų įgyvendinimo.

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas vakar ir šiandien kartu su Ministro Pirmininko vadovaujama delegacija dalyvauja susitikimuose Lenkijoje ir Žalgirio mūšio 610-ųjų metinių minėjimo renginiuose.