Energetikos ministras Japonijos verslui pristatė investavimo galimybes į Lietuvos energetiką

Data

2019 11 15

Įvertinimas
1
_21W8465.jpg

Šiandien (lapkričio 15 d.) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Japonijos verslo asociacijos „Keidanren“, vienijančios daugiau nei 1,6 tūkst. Japonijos pramonės kompanijų, atstovais. Susitikimo metu buvo pristatyti strateginiai Lietuvos energetikos projektai ir aptartos galimybės bendradarbiauti su Japonija juos  įgyvendinant.

Pasak energetikos ministro Ž. Vaičiūno, Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimas energetikos srityje yra svarbus ir reikšmingas abiem šalims, o tokie projektai kaip elektros tinklų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais, Ignalinos atominės elektrinės (Ignalinos AE) uždarymas, sparti atsinaujinančios energetikos plėtra, atveria didelį potencialą dvišaliams santykiams.

Jau turima ir praktinių partnerystės pavyzdžių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos perdavimo sistemos operatoriai kartu su Japonijos perdavimo sistemos operatoriumi „Tepco“ atliks bendrą galimybių studiją, susijusią su tam tikrų techninių sprendimų įgyvendinimu Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros energetikos sistema projekte. Tikimasi, kad galimybių studija pateiks inovatyvius sprendimus, svarbius siekiant užtikrinti elektros sistemos stabilumą ir kartu integruojant atsinaujinančius energijos šaltinius. 

Energetikos ministras pažymėjo, kad sinchronizacija, kuri jungia dešimtis skirtingų infrastruktūros projektų ir techninių sprendimų, atveria plačias galimybes pritaikyti tiek Japonijos energetikos kompanijų sukauptą patirtį, tiek inovatyvias ir pažangias technologijas.

Kitas Japonijos kompanijas dominantis projektas – Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimas. Šiame projekte šiuo metu dalyvauja daugiau nei dvidešimties šalių kompanijos. Japonijos kompanijos turi didelį potencialą dalyvauti šiame projekte, dalinantis gerąja praktika ir inovatyviais technologiniais sprendimais.

Susitikimo metu abi šalys sutarė, kad svarbu ne tik įgyvendinti energetinės infrastruktūros projektus, tačiau pasirūpinti ir jos apsauga. Sparčiai didėjant skaitmenizacijai, vis didesnę svarbą įgyja apsauga nuo kibernetinių atakų. Ministras pažymėjo, kad matytų bendradarbiavimo galimybes su Japonija ir šio bendradarbiavimo sinergiją su jau inicijuotu Lietuvos ir kitų Baltijos šalių bendradarbiavimu su JAV kibernetinio saugumo srityje, įgyvendinant sinchronizacijos projektą. Japonijos atstovai patvirtino tiek strateginį, tiek praktinį tokio bendradarbiavimo potencialą.

Šis susitikimas yra kryptinga ir nuosekli tąsa spalį Tokijuje pasirašyto memorandumo, kuriuo numatyta stiprinti dvišalius santykius energetikoje. Lietuva ir Japonija numatė stiprinti bendradarbiavimą branduolinių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo srityse, inicijuoti ir plėtos bendrus atsinaujinančiųjų energijos šaltinių, energijos taupymo, saugojimo ir kaupimo technologijų projektus.