header image

Energetikos įmonių pelno maržą nustatys nepriklausomas reguliuotojas

Data

2010 11 03

Įvertinimas
0

Vyriausybė šiandien pritarė Elektros energetikos įstatymo pakeitimo įstatymo projektui. Šio dokumento tikslas –užtikrinti veiksmingą veiklų elektros energetikos sektoriuje ir jų komercinių interesų atskyrimą pagal ES trečiojo paketo reikalavimus. Tai leis padidinti elektros energetikos įmonių veiklos efektyvumą ir skatins konkurenciją tarp atskirų elektros energijos rinkos dalyvių.

Viena esminių projekto nuostatų – įmonių pelno reguliavimo funkcija perduodama nepriklausomam rinkos reguliuotojui. Tai reiškia, kad reguliuotojui suteikiamas galingas instrumentas, kurio pagalba jis galės įvertinti ir reguliuoti ne tik pelno normos dydį, bet praktiškai visas įmonių patiriamas sąnaudas bei gaunamas pajamas. Reguliuotojas, atsižvelgdamas į vartotojų interesus, galės lanksčiai reaguoti į pokyčius rinkoje, bendrovių finansinę padėtį ir poreikį investicijoms.

Būtent todėl siekiama sustiprinti ir patį reguliuotoją, sukuriant vieningą Infrastruktūrų reguliavimo tarnybą (IRT).

„Mes pereiname nuo nelankstaus politinio reguliavimo mechanizmo prie veiksmingo ekonominio reguliavimo. Įstatymu reguliuojama pelno marža neskatino įmonių dirbti efektyviai, mažinti sąnaudų įmonės viduje ir vykdyti pagrįstas ir tik su įmonės veikla susijusias investicijas. Tai reiškė, kad toks reguliavimas tik didino įmonės sąnaudas ir galutinę paslaugos kainą vartotojams. “, - kalbėjo energetikos viceministras Arvydas Darulis.

Nuo šiol reguliuotojas nustatys viršutinę kainų ribas, atsižvelgdamas į būtinas veiklos sąnaudas, investicijas ir reguliuojamo turto apimtį. Įmonės galės siekti didesnės pelno maržos, tačiau tik tuomet, jeigu sugebės dirbti efektyviau tiek įmonės viduje, tiek mažindama ar bent jau nekeisdama tarifo vartotojams.