Diegiamas pajėgumų modelis leis užtikrinti dujų tiekimo saugumą visiems vartotojams, proporcingai paskirstant ir sąnaudas

Data

2015 09 16

Įvertinimas
0
Independence.jpg

Vyriausybė posėdyje pritarė Energetikos ministerijos pateiktoms Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui. Įstatymo projekte numatytas vartotojams palankesnis dujų tiekimo saugumo finansavimas – vadinamasis gamtinių dujų pajėgumų modelis.

„Tiekimo saugumas šiuo metu yra užtikrinimas visiems gamtinių dujų sistemos naudotojams. Todėl pagrindinis pajėgumų modelio tikslas – proporcingai paskirstyti gamtinių dujų infrastruktūros išlaikymo ir tiekimo saugumo užtikrinimo sąnaudas visiems šio sektoriaus sistemos naudotojams“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Pagal siūlomą pajėgumų modelį gamtinių dujų sistemos naudotojai mokėtų už sistemos pajėgumus, kurie yra būtini jų veiklai. Be to, nebeliktų dabar galiojančios SGD saugumo dedamosios, mokamos už suvartoją dujų kiekį. Taip pat neliktų prievolės pirkti SGD už importo kainą. Energijos gamintojai SGD pirktų už Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) patvirtintą prognozuojamą rinkos kainą. Dėl to mažėtų šilumos, pagamintos deginant dujas, kaina.

„Mūsų skaičiavimu, pirmiausia pajėgumų modelio naudą pajustų šilumos tiekėjai. Šilumos sektorius 2016 metais sutaupytų daugiau nei 5 mln. eurų. Šie pinigai turėtų likti vartotojų piniginėse. Be to, nereikia pamiršti, kad priėmus pajėgumų modelį naikinamos elektros gamybos kvotos termofikacinėse elektrinėse. Šios kvotos finansuojamos iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžeto. Tad vartotojai pajus naudą ir dėl mažėsiančių elektros kainų“, – teigia energetikos ministras Rokas Masiulis.

Sumažinti daugelio dujų vartotojų išlaidas tiekimo saugumui padės tai, kad į sistemą bus įtraukti visi vartotojai, kuriems svarbus yra dujų tiekimo saugumas. Taikant pajėgumų modelį siekiama užtikrinti tiekimo saugumą visiems vartotojams, proporcingai paskirstant ir sąnaudas.

Viena didžiausių mokėtojų pagal pajėgumų modelį būtų bendrovė „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG), valdanti energetikos sistemos rezervą užtikrinančią Lietuvos elektrinę. Tačiau dėl elektros gamybos kvotų panaikinimo sutaupyta VIAP suma būtų didesnė, nei LEG išlaidos gamtinių dujų tiekimo saugumui. Tad vartotojams šis pokytis bus naudingas, o dėl LEG įnašo atitinkamai mažės kitų vartotojų sąnaudos gamtinių dujų tiekimo saugumui.

Skaičiuojama, kad Vilniuje šilumos kaina dėl pajėgumų modelio galėtų sumažėti iki 5 procentų, o kai kuriose savivaldybėse – ir iki 15 proc. Kiek pasikeis šilumos kaina konkrečioje savivaldybėje, paaiškės tuomet, kai bus patvirtinti pajėgumų modelio dedamosios nustatymo principai, o VKEKK nustatys tarifus.

Gyventojams, kurie dujas naudoja dujas maistui ruošti ar būstui šildyti, pajėgumų modelis neturės įtakos – jiems tiekiamų dujų kaina dėl pajėgumų modelio nesikeis. Likę vartotojai didelių pokyčių taip pat nepajustų. Daugiau sutaupytų tie vartotojai, kurie gamtinių dujų infrastruktūrą išnaudoja efektyviau.

LRV informacija