Ministras sakė kalbą atidarymo sesijoje bei dalyvavo aukšto lygio diskusijoje apie strateginius Ukrainos energetikos transformacijos ir atsigavimo prioritetus.
Pasak D. Kreivio, priešlėktuvinė gynyba apsaugotų Ukrainos energijos gamybos įrenginius nuo bepiločių lėktuvų ir bombų, tuo tarpu tolimojo nuotolio raketos leistų sunaikinti aerodromus ir karines bazes, iš kurių dronai ir bombos atskrenda. „Turėkime tai omenyje kurdami kitą paramos paketą“, - sakė D. Kreivys.
Ministras D. Kreivys taip pat susitiko su Ukrainos energetikos ministru Germanu Galuščenko, su kuriuo aptarė Lietuvos paramą Ukrainos energetikos sektoriui.
Lietuva jau suteikė paramos Ukrainos energetikos sektoriui už 67 mln. eurų. Lietuva yra didžiausia elektros generatorių ir transformatorių tiekėja Ukrainai, išmontavo ir padovanojo visą šiluminę elektrinę, taip pat tiekia saulės kolektorius, kad būtų užtikrintas saugus Ukrainos atominių elektrinių darbas energijos netekimo atveju. Šiuo metu rengiamas papildomas įrangos paketas, įskaitant įrangą ir transformatorius atominėms elektrinėms už papildomus 5 mln. eurų.
Kalbėdamas konferencijoje, D. Kreivys taip pat pabrėžė, jog dėl geopolitinės situacijos regione energetinis saugumas yra vienas svarbiausių prioritetų ne tik Ukrainai, bet ir visoms regiono valstybėms. Pasak jo, būtina užtikrinti mūsų energetikos infrastruktūros apsaugą ir atsparumą fizinėms, hibridinėms, kibernetinėms grėsmėms. „Apsaugos nuo dronų sistemos ypatingos svarbos infrastruktūros objektuose, sprogimų daromą žalą ribojantys fiziniai barjerai svarbiausiose pastotėse, įrangos ir medžiagų rezervas; izoliuotų mikrotinklų kūrimas turėtų tapti energetikos infrastruktūros apsaugos ir rizikos valdymo taikos metu standartu. Tai viena iš pagrindinių pamokų, kurias išmokome iš Ukrainos“, - sakė D. Kreivys.
Savo pasisakyme D. Kreivys taip pat ragino Tarptautinę energetikos agentūrą (TEA) ir Europos Komisiją (EK) suvienyti tarptautines šalių pastangas įgyvendinant TEA parengtą 10 veiksmų planą, kaip padėti Ukrainai patenkinti savo energetinius poreikius. 10 veiksmų planas išdėstytas TEA specialiojoje ataskaitoje „Ukrainos energetinis saugumas ir artėjanti žiema“. Siekdama užtikrinti TEA darbo su Ukraina tęstinumą, kai šių metų pabaigoje baigs galioti bendra TEA ir Ukrainos darbo programa, Lietuva TEA rėmuose pradėjo iniciatyvą „Ukrainos draugai“, šiuo metu vienijančią per 20 strateginių užsienio šalių partnerių, tarp jų JAV, Kanadą, Japoniją, Norvegiją, daugelį ES valstybių narių ir Europos Komisiją. Tikimasi, kad naujoji programa bus išsamesnė ir suteiks ilgalaikę perspektyvą padėti Ukrainai užtikrinti jos energetinį saugumą šio žiemos sezono laikotarpiu ir vidutinio laikotarpio perspektyvoje.
Konferencijos rengėjų teigimu, nuo karo pradžios Ukraina neteko daugiau kaip 9 GW elektros energijos gamybos pajėgumų vien dėl Rusijos ginkluotųjų pajėgų raketų ir bepiločių lėktuvų atakų. Pastaruoju metu šios atakos suintensyvėjo, daugiausiai taikantis į atsinaujinančiosios energijos infrastruktūrą, ypač dideles saulės elektrines. Todėl Ukrainos gyventojai kasdien patiria elektros energijos tiekimo sutrikimus, trunkančius 7-10 valandų, o žiemą jie gali pailgėti iki 15-20 valandų. Reaguojant į tai, Ukrainoje decentralizuojama energijos gamyba. „Svarbiausias uždavinys dabar - padėti Ukrainos žmonėms išgyventi šią žiemą. Ilguoju laikotarpiu turime padėti sukurti modernią, atsparią ir tvarią Ukrainos energetikos sistemą“, - pabrėžė sesijoje D. Kreivys.
„Rebuild Ukraine“ konferenciją ketvirtą kartą organizuoja Ukrainos energetikos ministerija, suburianti energetikos sektoriaus politinius lyderius iš paramą teikiančių šalių, taip pat donorų organizacijų, energetikos įmonių ir konsultacinių bendrovių atstovus. Taip siekiama pritraukti tarptautinį finansavimą ir privačiojo sektoriaus investicijas į karo niokojamą Ukrainos energetikos sektorių.