2022-10-12

D. Kreivys Prahoje ragino EK greičiau imtis esminių priemonių energijos krizei spręsti

„Kalbėdami apie lubų nustatymą dujų kainoms, turime būti ambicingesni ir laikinai nustatyti viršutinę ribą ne tik elektros generacijai naudojamoms dujos, bet ir visiems didmeniniams gamtinių dujų sandoriams“, – pareiškė energetikos ministras Dainius Kreivys vakar ir šiandien Prahoje vykusiame neformaliame už energetiką atsakingų Europos Sąjungos ministrų tarybos posėdyje. 

Jame ministrai tarėsi dėl tolimesnių priemonių energijos kainoms ir patiriamai krizei mažinti.  

Ministras pabrėžė, kad tokią poziciją – nustatyti laikinas kainos lubas visiems didmeniniams gamtinių dujų sandoriams – jau yra išreiškusios dar 14 ES valstybinių narių rugsėjo mėn. Europos Komisijai (EK) siųstame laiške. 

Pasak D. Kreivio, dabartinis EK siūlymas nustatyti kainų lubas elektros gamybai naudojamoms dujoms užtikrintų elektros energijos gamybą prieinamomis kainomis ir mažintų vartotojų išlaidas energijai. Tuo tarpu Lietuvos remiamas siūlymas laikinai nustatyti kainos lubas visiems didmeniniams dujų sandoriams užkirstų kelią pastaruoju metu dujų rinkoje vykstančioms spekuliacijoms, išvengiant rizikų, susijusių su dujų paklausa ir tiekimo saugumu. “Lietuva ragina Komisiją kuo greičiau pateikti teisės akto pasiūlymą dėl laikino dujų kainos ribojimo, kad jis būtų įgyvendintas dar iki šios žiemos pradžios. Tai turėtų būti mūsų pagrindinis prioritetas, kuriam turėtume skirti daugiausia dėmesio artimiausiomis savaitėmis“, – posėdyje sakė ministras.

Ministras posėdyje taip pat pranešė, kad Lietuva sėkmingai įgyvendina ES dujų paklausos mažinimo reglamentą. Planuojama, kad šiemetinis dujų suvartojimas Lietuvoje bus 25 proc. mažesnis nei pernai.

D. Kreivys pasisakyme teigiamai įvertino EK siūlomus sprendimus: naujo ES kainų indekso sukūrimą, kuris geriau atspindėtų dabartinę Europos energetikos realybę ir užtikrintų geriau veikiančią rinką, bendrą dujų pirkimo platformą, kuri padėtų išvengti konkurencijos tarp atskirų ES valstybių dujų rinkoje ir taip nedidintų kainų, bei papildomas investicijas į trūkstamą infrastruktūrą, siekiant šalinti kliūtis sklandžiam gamtinių dujų tiekimui. Tačiau ministras pabrėžė, jog pasiūlytų priemonių tinkamam įgyvendinimui gali prireikti daug laiko, todėl ragino Komisiją ieškoti išmanių, veiksmingų ir - svarbiausia - greitai įgyvendinamų sprendimų.

Komisija informavo, kad kitą savaitę planuoja pateikti papildomą teisės akto pasiūlymą, skirtą spręsti energijos kainų klausimą. Spalio 25 d. numatoma politinė ministrų diskusija dėl šiame teisės akte pasiūlytų priemonių. Jas tikimasi patvirtinti lapkričio viduryje vyksiančiame neeiliniame ES energetikos ministrų susitikime.

Diskusijų sesijoje, skirtoje aptarti galimos vidaus elektros rinkos struktūrinę peržiūrą, D. Kreivys sakė, kad Lietuva pasisako už elektros rinkos reformą. „Turėtume rasti sprendimus, kaip apsaugoti elektros energijos kainas nuo kraštutinumų, kurie šiuo metu stebimi gamtinių dujų rinkoje“, – sakė ministras. Tarp minimų pasiūlymų Lietuva taip pat siūlo peržiūrėti elektros energetikos sistemos adekvatumo reguliavimą ir pakeisti ERAA (Europos išteklių adekvatumo vertinimo) metodiką, kurioje būtų atsižvelgta į išskirtinę šalių energetines priklausomybę nuo importo, taip pat į energijos šaltinių ir tiekimo patikimumą. Esant būtinybei, tai padėtų užtikrinti nenutrūkstamą ir pakankamą energijos tarpvalstybinį tiekimą.