Beveik 11 mln. eurų ES lėšų – sinchronizacijai būtinam projektui

Data

2018 05 18

Įvertinimas
2
hydro-lines-219926.jpg

Gegužės 17 d. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasirašė įsakymą dėl Europos Sąjungos paramos skyrimo Šiaurės rytų Lietuvos perdavimo tinklo optimizavimui. Tai dar vienas konkretus infrastruktūros projektas, skirtas pasirengti sinchroniniam darbui su kontinentinės Europos tinklais. Šiam valstybei svarbiam ekonominiam projektui iš ES struktūrinių fondų skirta  10,8 mln. eurų.

„Projekto metu bus atlikti perdavimo tinklo atnaujinimo darbai, kurie yra būtini norint sėkmingai atsijungti nuo sovietinės sistemos ir prisijungti prie saugaus Europos tinklo. Kartu tai užtikrins patikimą tinklo veikimą ir geresnę paslaugų kokybę Šiaurės rytų Lietuvos elektros energijos vartotojams ir leis kasmet sutaupyti daugiau nei pusę milijono eurų dėl sumažėjusių elektros įrenginių eksploatavimo išlaidų“, – sako energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

ES fondų lėšomis bus rekonstruotos dvi 330 kV transformatorių pastotės Visagino  ir Utenos rajonuose. Ten bus įdiegta pažangi infrastruktūra, kuri  užtikrins patikimą elektros energijos perdavimą ir aukštesnę paslaugų kokybę tiek esamiems, tieks naujiems elektros tinklo naudotojams Visagino ir Utenos rajono savivaldybėse. 

Įgyvendinant šį projektą bus demontuota galingiausia, 750 kV aukštos įtampos linija, jungianti Ignalinos AE pastotę su Baltarusija bei iš Ignalinos pastotės į 330 kV skirstyklą Elektrėnuose bus perkeltas valdomas 330 kV šuntinis reaktorius.

Numatyta,  kad elektros perdavimo sistemos mazgo rekonstrukcija Šiaurės rytų Lietuvoje truks ketverius metus ir bus užbaigta ne vėliau kaip 2021 m. pavasarį. Visa projekto vertė 23,9 mln. eurų be PVM (28,9 mln. eurų su PVM). Iš ES struktūrinių fondų finansuojama 45 proc. projektų vertės – 10,8 mln. eurų.

Visiškas elektros sistemos valdymo susigrąžinimas atsijungiant nuo rusiškosios IPS/UPS sistemos ir susijungimas su kontinentinės Europos elektros tinklų sinchroniniam darbui – vienas prioritetinių šios Vyriausybės darbų energetikoje.