2024-11-29

Baltijos šalys aptarė bendro energetikos centro projekto klausimus

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius lapkričio 29 d. dalyvavo Baltijos Ministrų Tarybos vyresniųjų energetikos pareigūnų komiteto susitikime, kuriame aptarti bendro Baltijos šalių energetikos centro projekto klausimai. 

Vienas iš pagrindinių klausimų – galimybė steigti Baltijos šalių energetikos centrą, kuriame būtų integruojama atsinaujinančioji energija iš sausumos ir jūros šaltinių, kartu užtikrinant patikimus perdavimo pajėgumus Vidurio Europai. Turėdamas tokius pajėgumus, kad pagamintų iki septynių kartų daugiau elektros energijos iš atsinaujinančiųjų išteklių nei jos reikia regionui, Baltijos šalių energetikos centras galėtų labai padėti Baltijos šalims prisidėti prie Europos anglies dioksido išmetimo mažinimo tikslų įgyvendinimo.

„Tarptautinė bendruomenė turi aiškų tikslą energetikos ir klimato sektoriuje – dekarbonizaciją. Nors užmojai ir tikslai gali skirtis, galutinis tikslas yra aiškus. Būtent tokioje aplinkoje šiuo metu dirbame tiek regioniniu, tiek ES, tiek pasauliniu lygmeniu. Baltijos šalys turi būti pasirengusios pasinaudoti savo pranašumais atsinaujinančios energijos sektoriuje ir galimybe tapti energijos eksportuotojomis“, – sakė A. Zananavičius.

Baltijos šalių energetikos centras ne tik padidintų regiono energetinę nepriklausomybę, bet ir paskatintų žaliosios energijos gamybą, paspartintų eksportą ir pritrauktų energijai imlias pramonės šakas, norinčias gauti žaliosios energijos už konkurencingą kainą. Projektas taip pat turi potencialo dideliu mastu ir prieinamomis kainomis gaminti naujus energijos produktus, pavyzdžiui, žaliąjį vandenilį ir jo išvestinius produktus.

Planuojama, kad, palaipsniui atsisakius iškastinio kuro, Vidurio Europos šalys taps grynuoju energijos importuotoju dėl atsinaujinančių išteklių potencialo trūkumo ir didžiulio energijos poreikio.

„Ekonomiškos ir konkurencingos energijos kainos vietos įmonėms ir vartotojams, nauja energetikos pramonė, vandenilio ir išvestinių produktų gamyba, investicijos į duomenų centrus, dirbtinį intelektą, baterijų gamybą ir kitas energijai imlias pramonės šakas – visa tai galima pasiekti, jei Baltijos šalys išnaudos visą savo atsinaujinančios energijos potencialą, – sakė viceministras. – Turime pasinaudoti šia galimybe ir pradėti pasirengimą jau dabar.“

Taip pat šiandien vykusiame Baltijos energijos rinkos jungčių plano (BEMIP) aukšto lygio grupės vyresniųjų pareigūnų susitikime, kuriame dalyvavo Baltijos šalių, Lenkijos ir Europos Komisijos atstovai, buvo aptarti sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais ir bendradarbiavimo sinchronizacijai skirtos ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugos srityje klausimai.