Atidaryta Klaipėdos SGD paskirstymo stotis

Data

2017 10 27

Įvertinimas
1
LR energetikos ministras_Žygimantas Vaičiūnas_n.jpg

Spalio 27 d. KN (AB „Klaipėdos nafta“) atidaryta mažos apimties antžeminės suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) paskirstymo stotis. Iki metų pabaigos bus tęsiama stoties bandomoji eksploatacija ir paleidimo–derinimo darbai, o vėliau prasidės nuolatinė veikla. SGD paskirstymo stotis skirta aprūpinti SGD Baltijos jūros regiono rinką ir skatinti švaraus kuro vartojimą laivyboje bei sunkiajame transporte.

„Simboliška tai, kad šios paskirstymo stoties atidarymas vyksta būtent tą dieną, kai lygiai prieš trejus metus į Klaipėdą atplaukė laivas–terminalas „Independence“. Tada jis atplukdė energetinį saugumą ne tik į Lietuvą, bet ir į visas Baltijos šalis. Dabar judame toliau ir plečiame galimybes naudoti šį kurą ne tik energetikoje. Pradėjus veikti naujajai paskirstymo stočiai bus sukurta pilna SGD tiekimo grandinė, o tai reiškia, kad šis kuras dar labiau priartės prie vartotojų ir galės pasiekti visus tuos, kurie yra nutolę nuo gamtinių dujų tinklo“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

SGD paskirstymo stoties statybos prasidėjo 2016 m. vasarį, kai buvo pasirašyta sutartis su rangovu Vokietijos-Lietuvos bendrove „PPS Pipeline Systems GmbH“, veikiančia jungtinės veiklos pagrindu su Čekijos „Chart Ferox“, A.S.

Šį projektą KN įgyvendino naudojant savo, skolintas ir Europos Sąjungos lėšas.

Europos Komisija šiam projektui – iki šiol vieninteliam Europos Sąjungoje – yra skyrusi papildomą finansavimą už sinergiją tarp energetikos ir transporto sektorių.

„Tai yra labai svarbus įvertinimas ir pripažinimas, liudijantis, kad plėsdami SGD veiklas mes kuriame svarbią papildomą vertę vartotojams ir valstybei. Tai, ką Lietuva daro SGD srityje yra pažangu ir progresyvu viso regiono kontekste“, – sako energetikos ministras.   

SGD paskirstymo stotį sudaro penkios talpyklos suskystintosioms gamtinėms dujoms, kurių kiekvienos talpa – 1000 kub. metrų. Pagal techninį projektą yra numatyta galimybė plėsti šią stotį iki 10 tūkst. kub. m talpos. Vienu metu paskirstymo stotyje SGD galima užpildyti dvi autocisternas ir mažos apimties SGD dujovežį.

Gamtinės dujos – tai švariausias iškastinis kuras, naudojamas laivyboje, antžeminiame transporte, šalčio pramonėje bei aprūpinant nuo gamtinių dujų tinklo nutolusios vartotojus. SGD yra nekorozinės, nesprogios ir netoksiškos.

„SGD paskirstymo stotis – vienas iš svarbiausių KN veiklos strategijoje iki 2020 m. numatytų investicinių projektų, kurio poreikį ir naudą jau pajutome stoties paleidimo–derinimo darbų metu: bandymams skirtą pirmąjį krovinį pristatė pasaulinis dujų ir naftos gigantas „Shell“, o į Lenkiją jau iškeliavo pirmosios SGD užpildytos autocisternos. Tikime, jog ir Lietuvoje ilgainiui atsiras SGD išdujinimo stotelių tinklas, užuomazgas jau matome Druskininkuose, kaimynėse šalyse taip pat juntamas progresas ir palanki šiai veiklai perspektyva“, – akcentuoja Mindaugas Jusius, KN generalinis direktorius.

SGD paskirstymo stotis sukuria visapusišką SGD logistikos grandinę visame regione, o Klaipėdos uostą įgalina nešti draugiškas aplinkai technologijas propaguojančio uosto vėliavą. Tai itin svarbu kalbant apie pasaulyje griežtėjančias sieros dioksido emisijų normas.

Taip pat, anot M. Jusiaus, dar kartą svarbu paminėti, jog ši logistikos grandinė, apimanti didįjį SGD terminalą ir SGD paskirstymo stotį, visapusiškai tarnaus valstybei: įgalins dar efektyviau išnaudoti didįjį SGD terminalą, tiekiant iš jo SGD paskirstymo stočiai ir kurs pridėtinę vertę valstybei bei uostui, plėtojant naują verslo šaką.