Astravo AE problema - Energetikos Taryboje Briuselyje

Data

2019 12 04

Įvertinimas
0
Energetikos taryba min.jpg

Gruodžio 3-4 dienomis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankosi Briuselyje, kur susitikime su naująją energetikos komisare Kadri Simson ir Energetikos Tarybos posėdyje išdėstė Lietuvos reikalavimus dėl Astravo AE streso testų metu pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo ir europinės proceso priežiūros.

Ž. Vaičiūnas vakar vykusiame dvišaliame susitikime su K. Simson išsamiai aptarė Astravo AE problematiką. Lietuvos prašymu šiandien Energetikos Tarybos posėdžio darbotvarkė papildyta klausimu dėl Astravo AE ir streso testų metu pateiktų saugos rekomendacijų įgyvendinimo. Ministras Ž. Vaičiūnas paragino gruodžio 1 d. darbą pradėjusią naująją Europos Komisiją (EK) ir energetikos komisarę skubiai kreiptis į Baltarusiją.

Lietuvos vardu visoms ES šalims buvo išplatintas dokumentas apie netoleruotiną situaciją Baltarusijoje dėl neįgyvendintų streso testų rekomendacijų. Ministras  Ž. Vaičiūnas priminė ES šalių ministrams ir Europos Komisijai, kad Baltarusija pabrėžtinai siekia spartinti Astravo AE statybas ir kartu vilkina streso testų procesą bei vis dar nėra įsipareigojusi įgyvendinti 2018 m. ES ekspertų grupės pateiktų rekomendacijų.

Ž. Vaičiūnas paprašė EK svarbiausią dėmesį skirti Astravo AE klausimui ir skubiau kreiptis į Baltarusiją, raginant ją pateikti savo nacionalinį veiksmų planą tarptautinių ekspertų peržiūrai ir įgyvendinti rekomendacijas iki Astravo AE paleidimo. Lietuvos teigimu, EK turėtų vykdyti atidžią bei nuolatinę peržiūrėto plano įgyvendinimo priežiūrą bei periodiškai informuoti ES valstybes nares.

„Tikimės aktyvių EK veiksmų ir politinės lyderystės užtikrinant, kad statant atomines elektrines ES kaimynystėje būtų laikomasi aukščiausių tarptautinių branduolinės saugos standartų. ES streso testai yra gera ir naudinga priemonė, jeigu visos nepriklausomų ekspertų rekomendacijos yra įgyvendinamos iki branduolinių reaktorių eksploatacijos pradžios. Tačiau Baltarusijos atveju akivaizdžiai matome, kad yra reali grėsmė ir Baltarusijos pastangos, kad Astravo AE būtų paleista neįgyvendinus net ir esminių branduolinės saugos reikalavimų. Tokiu atveju, ES ir jos iniciatyvos stiprinti branduolinę saugą bus bevaisės. Šiandien dar nėra vėlu situaciją pakeisti“, - sakė energetikos ministras.