Astravo AE grėsmės klausimas – ES energetikos ministrų susitikimo darbotvarkėje

Data

2020 06 15

Įvertinimas
1
1.jpg

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas šiandien Europos Sąjungos (ES) Energetikos ministrų videokonferencijoje kėlė Astravo atominės elektrinės (Astravo AE) grėsmės problemą.

„Girdint Baltarusijos pareiškimus apie planus paleisti Astravo AE artimiausiais mėnesiais ir žinant, kad europinių streso testo reikalavimai iki šiol nėra įgyvendinti, akivaizdu, kad ES įsitraukimo techniniu lygiu nebeužtenka. Laukiame aktyvių EK politinių sprendimų ir lyderystės sprendžiant milijonams ES piliečių aktualią problemą ir grėsmę“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. 

Ministro teigimu, bendras EK ir ES branduolinės saugos reguliavimo institucijos (ENSREG) vizitas į Baltarusiją ir po to sekęs EK kreipimasis į Baltarusiją  kol kas nedavė laukiamų rezultatų – nėra jokių garantijų, kad bus įgyvendinti branduolinės saugos reikalavimai iki Astravo AE paleidimo bei sukurtas nuolatinis stebėsenos mechanizmas.

„Baltarusijai, ignoruojančiai tarptautinius saugos standartus ir nepriklausomų ekspertų reikalavimus dėl streso testų, turi būti pasiųstas aiškus politinis signalas, kad tai turės pasekmes ES-Baltarusijos klausimuose. Kita vertus, EK ir ES nesiimant ryžtingų veiksmų, ES savo rankomis rizikuoja atidaryti „Pandoros skrynią“ – ateityje bet kuri šalis ES pašonėje galės statyti atominę elektrinę ir turės teisę ignoruoti branduolinę saugą. Tai pavojingas precedentas, kuriam privaloma užkirsti kelią“, – sako Ž. Vaičiūnas. 

Lietuvai aktualūs klausimai, susiję su branduoline sauga Astravo AE, keliami nuosekliai ir nuolat – tai yra trečias iš eilės ES energetikos ministrų susitikimas, kuriame Lietuvos iniciatyva šis klausimas įtraukiamas į darbotvarkę.