header image

Apsaugai nuo grėsmę nacionaliniam saugumui keliančios Astravo atominės – būtinųjų priemonių planas

Data

2017 09 04

Įvertinimas
0
astravo.jpg

Energetikos ministerija parengė ir teikia Vyriausybei svarstyti būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo Baltarusijoje statomos nesaugios branduolinės elektrinės, veiksmų planą.

„Lietuvos gyvybinis interesas yra apsisaugoti nuo grėsmę nacionaliniam saugumui keliančios Astravo BE. Apsaugos nuo nesaugiai Baltarusijoje statomos atominės veiksmų planas pirmiausia yra orientuotas į regioninio lygio priemones. Tačiau aišku, ką turime daryti ir nacionaliniu lygiu, saugodami savo valstybės ir jos žmonių interesus“, - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Būtinosios apsaugos priemonės reikalingos užtikrinti, kad tuo atveju, jeigu būtų paleista Lietuvos nacionaliniam saugumui grėsmę kelianti Astravo BE, nuo pat jos eksploatavimo pradžios į Lietuvos elektros rinką negalėtų patekti elektros energija iš Baltarusijos.

Plane numatyta, kad iki 2018 m. metų vidurio kartu su Estija ir Latvija ir suderinus su Europos Komisija, bus siekiama nustatyti dinaminį tarpvalstybinio elektros iš trečiųjų šalių perdavimo mokestį. Panašus mokestis elektrai iš trečiųjų šalių yra taikomas ir Suomijoje. O iki 2019 m. pradžios bus siekiama su regiono valstybėmis sutarti dėl bendrų elektros patekimo į rinką ribojimo principų taikymo. 

Tarp būtinųjų apsaugos priemonių numatytos ir tokios kaip:  Šiaurės rytų Lietuvos elektros perdavimo tinklo pertvarka ir optimizavimas;  tarpsisteminio pralaidumo pajėgumų tarp Lietuvos ir Baltarusijos elektros energetikos sistemų mažinimas; naujos oro linijos tarp Lietuvos elektrinės Elektrėnuose ir Vilniaus įrengimas, taip pat oro linijos Vilnius–Naujoji Vilnia–Neris statybos. Dalis šių projektų parengiamųjų darbų jau pradėti įgyvendinti ir netrukus įsibėgės.

Pažymėtina, kad šių apsaugos nuo nesaugios Astravo AE priemonių taikymas yra aktualus, kol bus visiškai įgyvendinta Lietuvos elektros sistemos sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.  Būtent sinchronizacija yra pati efektyviausia apsaugos priemonė nuo nesaugios elektros iš Astravo BE. Lietuva aktyviai siekia iki 2018 m. pradžios regioninio susitarimo dėl sinchronizacijos su KET per Lenkiją, nes tai greičiausiai įgyvendinamas scenarijus.

Iki Lietuvos sistemos sujungimo su kontinentinės Europos tinklais turėtų būti taikomos su patikimu Lietuvos elektros energetikos sistemos veikimu suderinamos techninės priemonės. Lietuvai prisijungus prie Europos tinklų, nebeturi likti jokių galimybių energijai iš trečiųjų šalių patekti Lietuvos elektros sistemą.

Birželį Seimas įstatymu pripažino, kad Astravo BE kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Per tris mėnesius nuo šio įstatymo priėmimo Vyriausybė turi patvirtinti apsaugos priemonių nuo Astravo BE įgyvendinimo planą.