Ž. Vaičiūnas: priklausomybę nuo iškastinio kuro Ukraina gali sumažinti pereidama prie vietinio biokuro

Data

2018 04 05

Įvertinimas
1
DSC_0047.jpg

Balandžio 5-6 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas lankosi Kijeve (Ukraina). Šiandien susitikimuose su valdžios ir verslo atstovais kalbėta apie bendradarbiavimą atsinaujinančios energetikos srityje. Aptartos perspektyvos plėtoti konkurencingą biokuro rinką Ukrainoje, perimant lietuviškos biokuro biržos „Baltpool“ sistemą ir patirtį.

„Lietuvos sėkmės istorija galima vadinti perėjimą šilumos sektoriuje nuo iškastinio kuro prie biokuro. Gerąją patirtį mes pasirengę perduoti ir Ukrainai, kuri planuoja jau artimiausioje ateityje daugiau ir intensyviau išnaudoti biokurą energijos gamyboje“, – sakė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Ministras priminė, kad prieš aštuonerius metus Lietuva buvo smarkiai priklausoma nuo rusiškų dujų monopolio – gamtinės dujos sudarė apie 70 proc. kuro, naudojamo šilumos energijos gamybos sektoriuje. Šiandien situacija yra visiškai priešinga – biokuras sudaro du trečdalius šilumos sektoriuje, o likusią dalį – gamtinės ir suskystintosios gamtinės dujos. 

Tokius rezultatus pasiekti leido tiek sėkmingas politikos planavimas ir europinės paramos mechanizmai, tiek analogų Europoje neturinti ir efektyviai veikianti biokuro birža „Baltpool“.

2012 m. įkurtos energijos išteklių biržos dėka buvo sukurta skaidri ir paprasta prekybos biokuru sistema, sustiprinta konkurencija biokuro rinkoje, kas lėmė ženklų šio kuro kainų mažėjimą. Tai savo ruožtu leido daugiau nei trečdaliu sumažinti ir šilumos kainas gyventojams.

Pernai 97 proc. centriniam šildymui sunaudojamo biokuro buvo įsigyta per „Baltpool“. Biokuro biržoje dalyvauja 313 dalyvių iš trijų Baltijos šalių.

„Unikalų lietuvišką biokuro biržos modelį ir žinias mes jau pradėjome sėkmingai eksportuoti į kitas šalis.  Šiemet „Baltpool“ sistemos pagrindu sukurta prekybos platforma Danijoje, kalbama su partneriais kitose Skandinavijos šalyse. Tokia prekybos platforma padėtų Ukrainoje sukurti paprastą, funkcionalią ir skaidrią sistemą. Tai leistų didinti biokuro populiarumą ir sparčiau pereiti nuo iškastinio kuro prie vietinių atsinaujinančių išteklių“, – kalbėjo energetikos ministras.  

Kartu su ministru Ukrainoje lankosi energetikos viceministras Vidmantas Macevičius bei EPSO-G ir „BaltPool“ atstovai.