Vyriausybė patvirtino apsaugos nuo grėsmę nacionaliniam saugumui keliančios Astravo atominės veiksmų planą

Data

2017 09 13

Įvertinimas
0
Astravetsnpp.jpg

Vyriausybė patvirtino Energetikos ministerijos parengtą veiksmų planą, skirtą apsisaugoti nuo Baltarusijoje statomos Astravo branduolinės elektrinės keliamų grėsmių.

Veiksmų planas numato, kad tuo atveju, jeigu būtų paleista Lietuvos nacionaliniam saugumui grėsmę kelianti Astravo BE, nuo pat jos eksploatavimo pradžios į Lietuvos elektros rinką visiškai negalėtų patekti elektros energija iš Baltarusijos. Tam iki 2019 m. ketinama su regiono valstybėmis sutarti dėl vienodų principų, susijusių su elektros energijos iš trečiųjų šalių patekimu į rinką, taikymo.

Iki 2018 m. vidurio bus siekiama kartu su Estija ir Latvija, suderinus su Europos Komisija, nustatyti tarpvalstybinį elektros iš trečiųjų šalių perdavimo mokestį, kuris būtų pirmasis tarpinis žingsnis. Panašus mokestis jau yra taikomas Suomijoje.

Taip pat numatoma pertvarkyti ir optimizuoti Šiaurės Rytų Lietuvos elektros perdavimo tinklą, mažinti tarpsisteminį pralaidumą tarp Lietuvos ir Baltarusijos elektros energetikos sistemų, įrengti naujas oro linijas tarp Lietuvos elektrinės Elektrėnuose ir Vilniaus, statyti oro liniją Vilnius–Naujoji Vilnia–Neris.  Dalis parengiamųjų darbų jau pradėti.

Numatyta teisinėmis priemonėmis užkirsti kelią galimybei išnaudoti Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės rezervinius pajėgumus Astravo BE reikmėms.

Šių būtinųjų priemonių planas skirtas apsisaugoti nuo nesaugios Astravo BE, kol bus įgyvendinta Lietuvos elektros sistemos sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais.  Įvykdžius sinchronizaciją neturėtų likti jokių galimybių į Lietuvą patekti elektros energijai iš trečiųjų šalių.