Vilniuje – tvariai energetikai skirtas Lietuvos ir Nyderlandų forumas

Data

2018 06 15

Įvertinimas
2
Nyderlandai.jpg

Šiandien Vilniuje vyksta tvariai ir tausojančiai energetikai skirtas aukšto lygio dvišalis Lietuvos ir Nyderlandų forumas, kurį organizuoja Nyderlandų ambasada kartu su Energetikos ministerija ir VšĮ „Versli Lietuva“. Forume dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su valstybinio vizito į Lietuvą atvykusiu Nyderlandų Karaliumi Willemu - Alexanderiu.

Glaudžius santykius energetikoje užmezgusi Lietuva ir Nyderlandai toliau siekia stiprinti abipusį bendradarbiavimą.

„Turime įkvepiančių sėkmingo dvišalio bendradarbiavimo energetikoje pavyzdžių. Pirmiausia, tai mūsų bendri darbai ir projektai suskystintųjų gamtinių dujų srityje, kurie pradėti Lietuvai pasistačius SGD laivą-saugyklą „Independence“. Tikiu, kad tai tik pradžia, nes energetikos sektorius atveria daug naujų galimybių. Lietuva stovi ant pažangios ir progresyvios naujosios energetikos strategijos patvirtinimo slenksčio, todėl šiandien pats laikas pradėti kurti naujas bendras iniciatyvas atsinaujinančios energetikos ir energetikos inovacijų srityse“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pasak ministro, kaip ir naujoji Lietuvos energetikos strategija numato skirtingų energetikos sektorių sinergiją bei galimybes plėtotis skirtingoms sritims vienu metu, taip ir dvišalis bendradarbiavimas gali sėkmingai plėstis į kitas sritis.

Dvišaliame forume, kuriame dalyvauja daugiau nei pusantro šimto Lietuvos ir Nyderlandų verslo atstovų, daugiausia dėmesio skiriama SGD, vėjo energetikos, biomasės ir kitų energetikos sektoriaus sričių startuolių temoms.

Pusketvirtų metų veikiantis Klaipėdos SGD terminalas yra tarp efektyviausiai pajėgumus išnaudojančių SGD terminalų Europoje. Viena iš didžiausių dujų prekybos bendrovių pasaulyje Nyderlandų kompanija „Shell“ iš Klaipėdos terminalo mažos apimties SGD krovinius reeksportuoja  savo vartotojams Baltijos regione ir ketina šią veiklą toliau plėsti. Būtent „Shell“ pernai atliko ir pirmąją SGD perkrovos operaciją iš laivo „Independence“ į naują antžeminę paskirstymo stotį.

Perimdama Nyderlandų Karalystės Nacionalinės SGD platformos gerąją patirtį, Lietuva pernai įkūrė SGD platformą, kurios tikslas stiprinti ir plėtoti šio kuro rinką bei su ja susijusias veiklas Lietuvoje. SGD sritis yra sparčiai besiplėtojanti ir turi didelį potencialą, todėl aktyvesnis dvišalis bendradarbiavimas paskatins aukštą pridėtinę vertę turinčių paslaugų ir technologijų kūrimą bei jų eksportą.

Lietuva taip pat mato plačias dvišalio bendradarbiavimo galimybes atsinaujinančioje energetikoje, ypač biomasės ir vėjo energetikos srityse. Vėjo energetikos srityje buvo aptarta Nyderlandų patirtis sėkmingai plėtojant vėjo energetiką jūroje ir Lietuvos galimybės perimti šią patirtį – 2018 m. Nyderlanduose paskelbtas pirmasis vėjo energetikos jūroje aukciono laimėtojas be subsidijų. Atnaujintoje energetikos strategijoje, kurią Seimas planuoja patvirtinti šį mėnesį, numatyti ne tik ambicingi žaliosios energetikos tikslai, bet ir esminis proveržis energetikos inovacijų srityje.

Dvišalį bendradarbiavimą energetikos inovacijų ir kompetencijų srityje sustiprins ir šiandien forume tarp Klaipėdos, Hanze taikomųjų mokslų ir Eindhoveno technologijos universitetų pasirašytas strateginės partnerystės susitarimas. Jis apima bendradarbiavimą energetikos mokslinių tyrimų srityje.