Viceministrė: deklaratyvus ir selektyvus požiūris į branduolinę saugą negali būti toleruojamas

Data

2019 09 17

Įvertinimas
0
20190917_104750.jpg

Rugsėjo 17 d. energetikos viceministrė Lina Sabaitienė sakė kalbą Vienoje vykstančioje 63-oje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinėje konferencijoje, kurioje atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį į tai, kad dalyvavimas naujų branduolinių elektrinių streso testuose ir streso testų rekomendacijų parengimas nepagerina  branduolinės saugos, jeigu šios rekomendacijos nėra įgyvendinamos.

„ES atlikti streso testai (testavimas nepalankiausiomis sąlygomis) yra svarbus indėlis į branduolinės saugos stiprinimą. Tik streso testų rekomendacijų savalaikis įgyvendinimas branduolinėse elektrinėse, gali pagerinti branduolinę saugą“ – akcentavo L. Sabaitienė. Todėl viceministrė savo kalboje ragino neatidėliojant realiai įgyvendinti streso testų priemones.

Lietuva taip pat ragino tobulinti TATENA misijų atlikimo mechanizmą siekiant, kad prie branduolinės energetikos bendruomenės prisijungiančios valstybės naudotųsi TATENA misijomis ir įgyvendintų jų rekomendacijas. Lietuva atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį ir į periodiškai fiksuojamus radionuklidų kiekius virš Europos, dėl kurių išmetimo neprisipažįsta jokia nei viena valstybė.

Viceministrė dalyvavo TATENA generalinės konferencijos plenariniame posėdyje svarstant branduolinės energetikos vystymo, saugos užtikrinimo klausimus. Generalinės konferencijos paraštėse įvyko dvišaliai Lietuvos delegacijos susitikimai su Europos Komisija, JAV, ES šalių atstovais bei TATENA laikinai einančiu generalinio direktoriaus pareigas C. Feruta. Susitikimuose buvo aptarti klausimai susiję su Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimu, Lietuvos ir ES kaimynystėje statomos Astravo AE  branduolinės saugos problemos.

TATENA generalinės konferencijos paraštėse Lietuvos Respublikos nuolatinė atstovybė prie tarptautinių organizacijų Vienoje ir Lietuvos Respublikos energetikos ministerija organizavo gretutinį renginį, kuriame, dalyvaujant Viceministrei L. Sabaitienei, Ambasadoriui A. Taurantui, režisierei K. Werner ir IAE atstovui A. Jermalevui buvo pristatyta Nacionalinio dramos teatro dokumentinio spektaklio „Žalia pievelė“ (rež. Jonas Tertelis ir Kristina Werner) sutrumpinta filmuota versija. Tokiu gan netradiciniu būdu atskleistas Ignalinos atominės elektrinės uždarymo problematikos kompleksiškumas – finansinė, aplinkosauginė bei socialinė jos pusės.

Lietuva yra TATENA narė nuo 1993 metų. Pagrindinis šios Jungtinių Tautų Organizacijos įsteigtos agentūros uždavinys – skatinti saugų branduolinių technologijų naudojimą taikiems tikslams. Generalinės konferencijos – tai kasmet organizuojami susitikimai, skirti aptarti ir patvirtinti TATENA programą ir biudžetą. Generalinės konferencijos metu taip pat priimami sprendimai dėl kitų svarbių klausimų, kuriuos gali iškelti vadovų taryba, generalinis direktorius arba valstybės narės.