Tarptautinėje vėjo energetikos konferencijoje ministras pristatė Lietuvos pasiekimus ir galimybes investuotojams

Data

2017 11 28

Įvertinimas
3
ZV_windeurope_2017.png

Lapkričio 28 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvavo Amsterdame vykstančioje vėjo energetikos konferencijoje ir parodoje „WindEurope 2017“. Pagrindinėje renginio atidarymo kalboje ministras pristatė Lietuvos vėjo energetikos sektoriaus plėtrą. Renginio metu Ž. Vaičiūnas susitiko su didžiausių vėjo energetikos kompanijų Europoje vadovais.

Savo kalboje oficialaus konferencijos atidarymo metu energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susirinkusiems dalyviams priminė Lietuvos pasiekimus vėjo energetikos srityje. Lietuva yra viena iš lyderių ES pagal atsinaujinančių išteklių plėtrą. Prognozuojama, kad šie metai bus rekordiniai vėjo energetikai ir vėjo jėgainės sugeneruos daugiau nei 1,2 teravatvalandės, kas sudaro beveik trečdalį visos šalyje šiemet pagamintos energijos.

Ministras pasidžiaugė, kad šiuo metu šalyje yra instaliuota daugiau nei 500 megavatų vėjo elektrinių ir ateityje vėjo energetikos plėtra nesustos – naujoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje įrašyti ambicingi tikslai atsinaujinančiai energetikai. 2030 m. Lietuvoje iš atsinaujinančių išteklių bus pagaminama 45 proc., o 2050 m. – net 80 proc. elektros energijos. Siekiama, kad 2030 m. bent 55 proc. visos elektros iš atsinaujinančių išteklių pagamintų vėjo jėgainės, o 2050 m. ši dalis turėtų pasiekti net 65 proc. 

Pasak vėjo energetikos pramonės atstovus vienijančios organizacijos „WindEurope“ vadovo Giles Dickson, Lietuvos energetikos strategija ir jos tikslai galėtų būti sektinas pavyzdys kitoms šalims.

Siekiant šių tikslų, planuojama, kad iki 2020 m. bus surengti aukcionai naujų vėjo elektrinių statyboms, kurių suminė galia sudarys dar 250 MW. Ministro teigimu, plėtojant vėjo energetiką jūroje, bus sekama Danijos patirtimi – iki 2021-ųjų valstybė atliks poveikio aplinkai vertinimus, galimybių studijas bei kitus tyrimus, būtinus jūrinio vėjo plėtros aukcionams rengti.

„Lietuva regione išsiskiria savo ambicingais ir ilgalaikiais planais atsinaujinančios energetikos srityje – Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos projekte numatyta, kad 2030 m. ne mažiau nei 45 % Lietuvoje suvartojamos energijos bus pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių, įskaitant ir vėjo elektrinėse pagamintą energiją. Tai yra gerokai daugiau nei „WindEurope“ pasiūlymai (35 %) Europos Komisijai, įgyvendinant „Švarios energetikos paketą“, – sakė ministras Ž. Vaičiūnas. 

Kaip esminius iššūkius sėkmingai ir subalansuotai vėjo energetikos plėtrai ministras išskyrė tris pagrindinius aspektus. „Politikos tęstinumas, investicijų saugumas ir tinklo pasirengimas priimti vėjo energiją yra trys kertiniai klausimai tolimesnei vėjo energetikos plėtrai ir į juos atsako mūsų atnaujinamos energetikos strategijos projektas“, – Lietuvos situacija dalinosi Ž. Vaičiūnas.

Savo kalboje, Ž. Vaičiūnas pažymėjo Lietuvos siekį artimiausioje ateityje tapti regioniniu energetikos, įskaitant ir atsinaujinančių energijos išteklių sektorių, kompetencijų centru.

Ministras taip pat susitiko su vėjo energetikos bendrovių „Vestas“, „Siemens Gamesa“, „Enercon“, „Nordex“ ir „Vatenfall“ vadovais. Jiems pristatyti Lietuvos ilgalaikiai tikslai atsinaujinančioje energetikoje, planuojama vėjo energetikos plėtra ir šalies investicinė aplinka.

„Atsinaujinanti energetika turi ne tik prisidėti Lietuvai siekiant energetikos ir klimato kaitos tikslų, bet ir kurti naudą šalies ekonomikai – užtikrinti konkurencingą energijos kainą ir kurti darbo vietas Lietuvoje. „WindEurope“ tyrimų duomenimis, vėjo energetika sukuria daugiau nei 260 tūkst. darbo vietų Europoje ir prisideda prie ES BVP 36 mlrd. eurų dalimi. Turint aiškią šio sektoriaus plėtros viziją, dalis šių darbo vietų galėtų būti sukuriama ir Lietuvoje“, – susitikimuose su įmonėmis teigė energetikos ministras.

Įvertinant tiek Lietuvos, tiek regiono vėjo energetikos potencialą, ministras pakvietė didžiųjų Europos vėjo energetikos kompanijų vadovus įkurti savo įmonių padalinius Lietuvoje.

Kasmet vykstanti „WindEurope“ konferencija sutraukia aukščiausio lygio politikus, energetikos profesionalus, mokslininkus bei ekspertus. Šiemet joje dalyvauja per 8000 dalyvių. Per tris renginio dienas įvyks 40 sesijų, kurių metu bus diskutuojama apie iškylančius iššūkius bei atsiveriančias galimybes vėjo energetikai Europoje.