Šiaurės rytų Lietuvos elektros sistemos rekonstrukcija – svarbus žingsnis sinchronizacijos link

Data

2017 05 10

Įvertinimas
1
BFL_4839_m.jpg

Šiandien (gegužės 10 d.) Vyriausybė pritarė siūlymui pripažinti Šiaurės rytų Lietuvos elektros perdavimo sistemos mazgo optimizavimo projektą valstybei svarbiu ekonominiu projektu.

„Tai bus viena reikšmingiausių elektros perdavimo tinklo rekonstrukcijų per pastaruosius 50 metų. Kartu tai yra svarbus žingsnis, ruošiant Lietuvos elektros sistemą desinchronizacijai nuo rusiškos elektros energetikos sistemos IPS/UPS ir sinchronizacijai su Europos tinklais. Baigus darbus elektros sistema rytinėje Lietuvos dalyje bus visiškai paruošta sinchroniniam darbui su žemynine Europa“, – teigia energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Planuojama, kad elektros perdavimo sistemos mazgo rekonstrukcija Šiaurės rytų Lietuvoje truks ketverius metus. Iki 2020 m. bus atnaujintos didžiausios regione – Ignalinos atominės elektrinės (AE) ir Utenos – transformatorių pastotės.

Taip pat bus atskirtos šiuo metu glaudžiai su kaimyninėmis Latvijos ir Baltarusijos elektros sistemomis integruotos oro linijos. Pertvarka padidins Lietuvos elektros perdavimo tinklo lankstumą ir pralaidumą bei užtikrins patikimą elektros perdavimą Ignalinos atominės elektrinės branduolinių atliekų saugykloms.

Šis projektas taip pat leis sumažinti elektros pralaidumų pajėgumus tarp Lietuvos ir Baltarusijos elektros energetikos sistemų ir ateityje padės riboti komercinį elektros srautą, taip apsaugant Baltijos, Lenkijos ir Šiaurės šalių elektros rinkas nuo nesaugiose atominėse jėgainėse pagamintos elektros.

Šiaurės rytų Lietuvos elektros sistemų rekonstrukcijai planuojama naudoti ES struktūrinės paramos lėšas. Kasmet papildomai bus sutaupoma apie 0,6 mln. eurų dėl sumažėjusių elektros įrenginių eksploatavimo išlaidų.

Visiškas elektros sistemos valdymo susigrąžinimas atsijungiant nuo rusiškosios IPS/UPS sistemos ir susijungimas su kontinentinės Europos elektros tinklų sinchroniniam darbui – vienas prioritetinių šios Vyriausybės darbų energetikoje.