Pakeista garantinio elektros tiekimo tvarka įneš daugiau konkurencijos

Data

2018 07 20

Įvertinimas
0
power-poles-503935_1920.jpg

Nuo liepos 20 d. įsigalioja Elektros energetikos įstatymo pakeitimai, kuriais numatoma nauja garantinio elektros energijos tiekimo tvarka juridiniams asmenims. Pagal ją, nuo 2018 m. rugpjūčio 1 d. garantinio tiekėjo elektros energijos tarifas bus skaičiuojamas pagal elektros kainą „Nord Pool“ energijos biržoje.

Naujasis garantinis elektros tarifas bus skaičiuojamas kas mėnesį – jį sudarys vidutinė praėjusio ataskaitinio mėnesio elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje padauginta iš 1,25 koeficiento.

Iki šiol garantinio tiekimo tarifas buvo skaičiuojamas vieną kartą metuose, įvertinant prognozuojamą vidutinę didmeninę elektros kainą. Pradėjus veikti elektros jungtims su Švedija ir Lenkija, didmeninė elektros kaina stipriai sumažėjo ir atsirado didesni kainos svyravimai skirtingais metų mėnesiais. Tačiau garantinis tiekėjas ESO garantinio tiekimo kainą turėjo užtikrinti visus metus – net ir tais mėnesiais, kai didmeninė biržos kaina buvo daug didesnė.

„Garantinis tiekimas užtikrina, kad vartotojai niekada neliktų be elektros energijos. Tai energetinis „draudimas“ kritiniams atvejams, pavyzdžiui, kai pasirinktas nepriklausomas elektros tiekėjas bankrutuoja ar nutraukia tiekimą dėl kitų priežasčių. Todėl norime paskatinti įmones aktyviai dalyvauti elektros rinkoje ir naudotis padidėjusios konkurencijos tarp nepriklausomų tiekėjų sukuriamais privalumais“, – sako energetikos viceministras Egidijus Purlys.

Pasak viceministro, pagal elektros kainą „Nord Pool“ biržoje besikeičiantis garantinio tiekimo tarifas paskatins įmones atsakingiau įvertinti savo poreikius ir realią situaciją rinkoje. Tikimasi, kad pasikeitusi tvarka motyvuos įmones rinktis geriausiai poreikius atitinkančius nepriklausomus elektros tiekėjus, pasiūliusius geriausią kainos ir kokybės balansą.

Skaidresnės ir sąžiningesnės žaidimo taisyklės bei naujų vartotojų įsitraukimas padidins konkurenciją tarp nepriklausomų tiekėjų, kas savo ruožtu užtikrins žemesnes tiekimo kainas bei geresnę paslaugų kokybę.

Ministerija taip pat atkreipia dėmesį, kad sudarant ilgalaikes sutartis su nepriklausomais tiekėjais, reikėtų įvertinti ne tik pastarųjų mėnesių elektros energijos kainas biržoje kainas, tačiau ir ilgesnio laikotarpio elektros kainas praeityje, taip pat ir pačių rinkos dalyvių bei Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos prognozėmis dėl ateities kainų.

Šie pakeitimai taip pat leis užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams tais laikotarpiais, kai elektros energijos rinkoje formuojasi aukštesnės kainos. Pagal iki šiol galiojusią tvarką, kai kurie vartotojai, siekdami užsitikrinti žemesnę kainą, galėjo pereiti į garantinį elektros energijos tiekimą.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad naujoji tvarka liečia tik juridinius asmenis – buitiniams vartotojams garantinį tiekimą užtikrina bendrovė ESO visuomeniniu elektros energijos tarifu.