Neformalioje energetikos taryboje aptartos priemonės ES energetiniam saugumui užtikrinti

Data

2014 10 06

Įvertinimas
0
Neformalioje energetikos taryboje aptartos priemonės ES energetiniam saugumui užtikrinti
Neformalioje energetikos taryboje aptartos priemonės ES energetiniam saugumui užtikrinti
Spalio 5-6 dienomis energetikos ministras Rokas Masiulis dalyvavo Neformalioje energetikos taryboje, kuri vyko ES pirmininkaujančios Italijos mieste Milane. Susitikime buvo pristatyta pirmininkaujančios šalies ataskaita dėl trumpojo, vidutinio ir ilgojo laikotarpio priemonių, siekiant stiprinti Europos Sąjungos energetinį saugumą, bei pagrindiniai iššūkiai, užbaigiant ES energijos vidaus rinkos kūrimą. Taip pat aptarti energijos efektyvumo ir 2030 m. klimato ir energetikos politikos strategijos klausimai.

Susitikimo metu Lietuvos energetikos ministras akcentavo, kad dėl didelės energetinės priklausomybės ir įtemptos geopolitinės padėties energetinis saugumas išlieka svarbiu Lietuvos prioritetu. Trumpojo, vidutinio ir ilgojo laikotarpio priemonės, siekiant stiprinti ES energetinį saugumą, numatytos parengtoje ataskaitoje, iš esmės atitinka Lietuvos tikslus – sukurti sklandžiai veikiančią ES energijos vidaus rinką ir ją nuolat stiprinti. Vieni svarbiausių elementų, siekiant energetinio saugumo tikslų, yra sukurti trūkstamą infrastruktūrą ir panaikinti ES valstybių narių energetinę izoliaciją.

„Jau netrukus pradėsiantis veikti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas Klaipėdoje iš esmės pakeis žaidimo taisykles Baltijos valstybėse, kuriose šiuo metu dominuoja vienintelis dujų tiekėjas. SGD terminalas veiks pagal trečiosios šalies prieigos režimą, taigi mūsų kaimynai – Latvija ir Estija – taip pat turės galimybę naudotis terminalo pajėgumais savo reikmėms. SGD terminalas Klaipėdoje yra įtrauktas į Europos energetinio saugumo strategiją kaip vienas iš svarbiausių projektų, leisiančių sustiprinti ne tik mūsų, bet visos Europos energetinį saugumą. Nuoširdžiai džiaugiamės, kad tokiu būdu Lietuva gali nedelsiant prisidėti prie šios strategijos įgyvendinimo ir parodyti tiekimo diversifikavimo naudą“, – susirinkusiems ES valstybių narių atstovams pabrėžė R.Masiulis.

ES šalių ministrai pasveikino Lietuvą užtikrinant alternatyvų dujų tiekimą ir tai įvardijo kaip gerosios praktikos pavyzdį sprendžiant vieną esminių ES energetinio saugumo problemų tiek trumpuoju, tiek ir ilgiuoju laikotarpiais.

Lietuvos energetikos ministras taip pat akcentavo, kad nepaisant dedamų pastangų ir atliekamų  konkrečių veiksmų didinant ES energetinį saugumą, dėmesys šiai sričiai neturi mažėti ir tai turėtų išlikti vienu svarbiausių elementų ES energetikos politikos darbotvarkėje.

Kalbėdamas apie ES energijos vidaus rinkos įgyvendinimą ir energetinių salų panaikinimą, R.Masiulis atkreipė dėmesį, kad tai yra esminiai Lietuvos prioritetai ES energetikos politikoje. „Siekiant tapti integralia kontinentinės Europos tinklų sistemos dalimi, valstybių narių tarpusavio jungčių plėtra bei pilnai funkcionuojanti ES energijos rinka yra pagrindinės sąlygos šiam tikslui pasiekti. Lietuva pritaria ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimui, aktyviai palaiko ir skatina elektros tinklų kodeksų, užtikrinančių vienodą ir efektyvų naudojimąsi elektros tinklais, stiprinančių pajėgumus ir energijos tiekimo saugumą, priėmimą ir plėtojimą“, – sakė energetikos ministras.

Neformalios energetikos tarybos metu Lietuvos energetikos ministras dvišalio susitikimo su Latvijos ekonomikos ministru Vjačeslavu Dombrovskiu metu taip pat aptarė dvišalio bendradarbiavimo, įgyvendinant strateginius projektus dujų ir elektros sektoriuose, klausimus.