Ministro ir Danijos Karalystės ambasadoriaus susitikime dėmesys regiono energetikos klausimams

Data

2018 01 24

Įvertinimas
1
DSC_0314_01.JPG

Šiandien (sausio 24 d.) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Danijos Karalystės ambasadoriumi Lietuvoje Dan E. Frederiksen. Susitikimo metu daugiausiai dėmesio skirta aptarti abiejų šalių pozicijas dėl Baltijos jūros dugnu „Gazprom“ planuojamo tiesti dujotiekio „Nord Stream 2“.

„Tai geopolitinis projektas, paremtas ne ekonomine logika, bet Rusijos noru atsisakyti dujų tranzito per Ukrainą. Šis projektas prieštarauja vieniems iš svarbiausių Energetikos Sąjungos tikslų – siekiui diversifikuoti gamtinių dujų tiekimo šaltinius ir stiprinti energetinį saugumą. ES energetinio saugumo tikslų įgyvendinimas turi būti pagrįstas konkrečiomis priemonėmis. Todėl Lietuva kaip ir Danija laikosi pozicijos reikalauti, kad „Nord Stream 2“ be jokių išimčių būtų taikomos ES Trečiojo energetikos paketo nuostatos“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Susitikime aptartas Europos Komisijos (EK) pateiktas ES Dujų direktyvos pakeitimo projektas, kuriame numatoma, kad esamoms ir būsimoms dujotiekių jungtims su trečiosiomis šalimis turi būti taikomos ES energetikos teisės nuostatos. Ž. Vaičiūnas pažymėjo, kad šios direktyvos pakeitimai turi nepalikti vietos teisiniams neapibrėžtumams dėl ES teisės taikymo pilna apimtimi.

Kartu pažymėta, kad stebina tokių organizacijų kaip „Eurogas”, vienijančių nacionalines ir tarptautines gamtinių dujų asociacijas, siūlymai neskubėti ir taip atidėlioti direktyvos pakeitimų įgyvendinimą.

„Mums nesuprantami „Eurogas“ siūlymai atidėti diskusijas dėl ES Dujų direktyvos, motyvuojant, kad jie gali neigiamai paveikti tiekimo saugumą. Turime siekti Trečiojo energetikos paketo efektyvaus normų ir principų įgyvendinimo. ES teisė turi tarnauti ES tikslams. Tik taip užtikrinsime tiek tiekimo saugumą, tiek sveiką konkurenciją“, - sakė energetikos ministras.

Pažymėta, kad apskritai reikėtų kalbėti ne apie derybas dėl „Nord Stream 2“, bet apie derybas tarp EK ir Rusijos dėl ES teisės taikymo visai Rusijos dujų tiekimo infrastruktūrai į ES, o ne vien tik „Nord Stream 2“.

Ministras ambasadoriui taip pat pristatė per pastaruosius kelerius metus pasiektą pažangą uždarant Ignalinos atominę elektrinę. Pažymėta, kad Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo projektai vyksta sklandžiai ir saugiai, o lėšos naudojamos skaidriai ir efektyviai.

Ž. Vaičiūno teigimu, Lietuvai yra labai svarbus Danijos palaikymas, užsitikrinant nepertraukiamą ES finansavimą šiam projektui ir po 2020 m.

Susitikimo metu ministras Danijos Karalystės ambasadoriui pristatė atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją. Ž. Vaičiūnas akcentavo Strategijoje numatytus ypač ambicingus atsinaujinančios energetikos tikslus bei aptarė šioje srityje atsiveriančias dvišalio bendradarbiavimo galimybes.

Taip pat buvo aptartas šių metų pavasarį suplanuotas Lietuvos atstovų vizitas į Daniją, kurio metu jie susitiks su svarbiausių Danijos energetikos įmonių, tyrimų centrų ir agentūrų atstovais.