Maltoje aptariami aktualūs energijos vartojimo efektyvumo klausimai

Data

2017 05 18

Įvertinimas
0
18575356_758435124337290_1870687971_o.jpg

Gegužės 18-19 d. Maltoje vyksta neformalus Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrų susitikimas. Jame diskutuojama apie Energijos vartojimo efektyvumo direktyvos tikslų įgyvendinimą iki 2030-ųjų bei energijos taupymo priemones šiems tikslams pasiekti. Lietuvą šiame susitikime atstovauja energetikos viceministras Simonas Šatūnas.

Energijos vartojimo efektyvumo direktyvoje numatyta, kad ES valstybės iki 2030-ųjų turi sutaupyti 30 proc. suvartojamos energijos. Europos Komisija (EK) skaičiuoja, kad tai leistų apie 70 mlrd. eurų padidinti ES bendrąjį vidaus produktą, nes Europos įmonės taps konkurencingesnėmis dėl sumažėjusių išlaidų energijai. Be to, būtų sukurta apie 400 tūkst. papildomų darbo vietų ES, ypač statybų sektoriuje.

„Lietuva pritaria, kad energija turi būti vartojama taupiau. Tai yra ypatingai svarbu, kovojant su klimato kaita ir siekiant, kad energijos ištekliai būtų naudojami racionaliai. Tačiau mes pasisakome už didesnį lankstumą ir teisę valstybėms narėms pačioms apsispręsti, kokiomis priemonėmis ir kur investuojant pasiekti energijos sutaupymus“, – sako S. Šatūnas.

Lietuva daug struktūrinės paramos skyrė daugiabučių pastatų renovacijai – tai didelės investicijos, atsiperkančios tik per 20-30 metų, todėl rekomenduojama energiją, sutaupytą iki 2020 m. atnaujintuose pastatuose, įskaičiuoti į 2020-2030 m. laikotarpį.

Ministrų susitikime diskutuota apie finansinius instrumentus energijos vartojimo efektyvumo didinimo projektams remti. Daugiausiai dėmesio skirta energijos efektyvumui viešajame sektoriuje didinti, atnaujinimo procese lanksčiau taikant energijos naudingumo sutartis (angl. energy performance contracts, EPC).

Akcentuota būtinybė tobulinti EPC sutarčių apskaitos taisykles, kas turėtų atverti galimybes platesniam šio finansinio instrumento taikymui. Viceministras pažymėjo, kad taip pat būtina supaprastinti finansinių instrumentų ir subsidijų derinimą, nes šiuo metu praktiškai naudoti šias dvi finansavimo formas yra sudėtinga dėl ypač didelės administracinės naštos.