LITGAS sutartis su „Statoil“ padės užtikrinti SGD terminalo veikimą ir plėtoti naują veiklą

Data

2014 08 21

Įvertinimas
0
LITGAS sutartis su „Statoil“ padės užtikrinti SGD terminalo veikimą ir plėtoti naują veiklą
LITGAS sutartis su „Statoil“ padės užtikrinti SGD terminalo veikimą ir plėtoti naują veiklą
Gamtinių dujų tiekimo bei prekybos bendrovė LITGAS, priklausanti energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“, šiandien pasirašė suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekimo sutartį su geriausias sąlygas pasiūliusia Norvegijos kompanija „Statoil“. Ši sutartis padės užtikrinti nepertraukiamą terminalo veikimą, įves naują gamtinių dujų kainodarą, susietą su Europos gamtinių dujų rinkų kainomis. Sutartis apima ir galimybę plėtoti naują komercinę veiklą Baltijos jūros regione – SGD perkrovą.

Nuo 2015 metų pradžios „Statoil“ penkerius metus tieks LITGAS po 540 mln. kub. metrų gamtinių dujų (apie 950 tūkst. kub. m. SGD) kasmet Klaipėdos SGD terminalo veiklai palaikyti. Užtikrinti šio kiekio tiekimą UAB LITGAS buvo įpareigota Energetikos ministro įsakymu patvirtinus bendrovę paskirtuoju tiekėju.

Numatoma, kad pirmasis „Statoil“ SGD krovinys į Klaipėdos terminalą pagal šią ilgalaikę sutartį bus pristatytas 2014 m. gruodžio pabaigoje, kad kitų metų sausio 1 dieną terminalas galėtų pradėti komercinę eksploataciją. Kiekvienais metais į Klaipėdos uostą „Statoil“ pristatys po 6-7 tokius krovinius.
„Ši strateginės reikšmės sutartis padės užtikrinti alternatyvaus gamtinių dujų importo šaltinio veikimą, o tai sudarys galimybes mums ir kitoms Lietuvos įmonėms bet kuriuo metu įsigyti gamtinių dujų pasaulinėse rinkose iš įvairių tiekėjų“, – teigė UAB LITGAS generalinis direktorius Dominykas Tučkus.

„Džiaugiamės pasirašę šią sutartį. Mums tai yra pirmasis žingsnis su SGD veikla į Baltijos jūros regioną. Tikimės, kad ilgalaikis bendradarbiavimas atneš abipusės naudos“, – sakė „Statoil“ SGD prekybos ir tiekimo veiklos viceprezidentas Geir Heitmann.

Sutartyje numatytos galimybės bendradarbiauti vykdant naują Baltijos jūros regione veiklą – SGD perkrovą. Klaipėdos terminale dujos skystame pavidale būtų perpilamos į mažesnės talpos laivus ir gabenamos į nedidelius terminalus. Sėkmingai plėtojama komercinė perkrovos veikla didintų terminalo apkrovimą ir mažintų jo išlaikymo sąnaudas, tenkančias Lietuvos vartotojams.

Lietuvai tiekiamų SGD kaina bus susieta su Jungtinės Karalystės gamtinių dujų biržos „National Balancing Point“ (NBP) indekso verte.

„Nustatyta kainodara yra naujovė Lietuvoje, reiškianti, kad LITGAS tiekiamų gamtinių dujų kaina priklausys nuo objektyvių gamtinių dujų, taip pat SGD pasiūlos ir paklausos pokyčių tarptautinėse rinkose, sezoninių, temperatūrų svyravimų, – sakė D. Tučkus. – Susiejimas su gamtinių dujų indeksais yra įprasta praktika Šiaurės Vakarų Europoje ir tai leidžia atsisakyti gamtinių dujų kainų indeksacijos pagal naftos kainas, kuri dominuoja Rytų Europoje ir dažnai nulemia gamtinių dujų kainas, nesusijusias su vyraujančiomis likusioje Europos dalyje“.

Remiantis paskutinių 4 mėnesių ES dujų biržose vyraujančiomis kainomis, Lietuvoje pristatytos SGD kainuotų 900-1000 litų už 1000 kubinių metrų, įvertinus dujų kaloringumą. „Be abejo, gamtinių dujų rinka pasižymi sezoniškumu ir kainos žiemą turi tendenciją būti aukštesnės, ypač esant šaltam orui“, – pabrėžė D. Tučkus.

Kaip ir kiti gamtinių dujų tiekėjai, LITGAS teiks informaciją apie aktualias tiekiamų gamtinių dujų kainas Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai, kuri, savo ruožtu, rengia ir publikuoja rinkos apžvalgas.

Pagal teisės aktais įvirtintą schemą, paskirtasis tiekėjas – UAB LITGAS yra įpareigotas 5 metus per SGD terminalą patiekti po 540 mln. kubinių metrų gamtinių dujų kasmet. Šis kiekis bus parduotas valstybės reguliuojamiems šilumos ir elektros energijos gamintojams (tai elektros ir šilumos gamintojai, kuriems taikomos valstybės reguliuojamos šilumos kainos, suteikiamos remtinos elektros energijos gamybos kvotos ar gamina elektrą teikdami viešuosius interesus atitinkančias paslaugas). Jiems kiekis paskiriamas proporcingai jų suvartojamam dujų kiekiui.

LITGAS taip pat pasiruošusi tiekti didesnius nei reikalaujama teisės aktais, dujų kiekius. Bendrovė jau sudarė 12 bendrųjų neįpareigojančių prekybos SGD sutarčių su pasauliniais tiekėjais, kurios leidžia prekiauti neatidėliotinų sandorių (SPOT) rinkoje ir atveria galimybes Lietuvos rinkai pasiūlyti suskystintųjų gamtinių dujų iš kompanijų, kurios visos kartu tiekia daugiau nei pusę pasaulio SGD.

Bendrųjų sutarčių pagrindu, surengusi konkursą LITGAS nupirko ir terminalo bandymams reikalingą SGD krovinį. Iš 9 kompanijų pateiktų 16 skirtingų pasiūlymų ekonomiškai naudingiausiu, įvertinus visus techninius bei finansinius kriterijus, buvo pripažintas „Statoil“ pasiūlymas. Bandomasis krovinys į Klaipėdos uostą bus atgabentas spalio mėnesį atskiru SGD tanklaiviu ir tai leis įvairiapusiškai išbandyti Klaipėdos SGD terminalo veikimą.

Būtinojo SGD kiekio pirkimo chronologija
  • 2012 m. spalio 22 d. AB „Klaipėdos nafta“ paskelbė SGD pirkimą. Pageidavimą dalyvauti pirkime  išreiškė 16 kompanijų.
  • 2013 m. rugsėjo 10 d. Visas funkcijos, teisės ir pareigos, susijusios su suskystintųjų gamtinių dujų prekybos ir gamtinių dujų tiekimo veikla, AB „Klaipėdos nafta“ perleidžia UAB LITGAS. Kartu LITGAS perduodama ir pareiga tęsti AB „Klaipėdos nafta“ pradėtą pirkimą.
  • Perėmusi pirkimo procesą, UAB LITGAS organizavo susitikimus su 16 pasiūlymus pateikusių tiekėjų ir paprašė jų atnaujinti SGD tiekimo pasiūlymus (perimant pirkimą nebuvo nė vieno galiojančio pasiūlymo).
  • 2013 m. lapkričio 29 d. buvo gauti atnaujinti SGD tiekimo pagal ilgalaikę 5 metų trukmės sutartį pasiūlymai.
  • 2014 m. sausio 31 d. iš 16 pradiniame sąraše buvusių tiekėjų buvo atrinkti 3 geriausias sąlygas pasiūlę potencialūs tiekėjai ir su jais pradedamos tiesioginės derybos.
  • 2014 m. gegužės 26 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybei pristatytos pagrindinės sutarties sąlygos ir gautas pritarimas tiesioginių derybų rezultatams – „Statoil“ pasiūlymas pasirinktas kaip geriausias ir pradedamas baigiamasis sutarties derinimas.
  • 2014 m. rugpjūčio 21 d. Pasirašyta 5 metų trukmės sutartis su „Statoil“ dėl 540 mln. kub. metrų gamtinių dujų tiekimo suskystintu pavidalu kasmet.

LITGAS informacija