Lisabonoje energetikos ministras dalinosi Lietuvos patirtimi SGD srityje

Data

2017 10 19

Įvertinimas
4
lisabona_06_n.jpg

Spalio 19 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvavo Lisabonoje vykstančiame Pasaulio energetikos lyderių susitikime. Ministras pristatė Lietuvos patirtį vystant suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) energetiką bei dalinosi įžvalgomis apie naujausias tendencijas bei iššūkius.

Renginio metu Ž. Vaičiūnas dalyvavo diskusijoje „Nauja gamtinių dujų ir SGD rinkų dinamika“, kurios metu dalyviai dalinosi įžvalgomis, kokiais būdais nauji tiekimo šaltiniai ir technologijos artimiausią dešimtmetį pakeis gamtinių dujų rinką ir kokias galimybes atvers šie pokyčiai.

Kalbėdamas apie gamtinių dujų potencialą, ministras akcentavo, kad šis kuras artimiausioje ateityje leis lengviau ir lanksčiau pereiti atsinaujinančios ir decentralizuotos energetikos link, kurioje ypatingai svarbūs tampa gaminantys energijos vartotojai.

„Gamtines dujas deginančios elektrinės kol kas geriausiai tinka atsinaujinančių energijos šaltinių energetikos balansavimui – jos suteikia patikimą, greitą ir nebrangų elektros energijos generacijos šaltinį“, – sakė ministras.

Ministras priminė susirinkusiems, kaip Klaipėdos SGD terminalas leido Lietuvai nutraukti energetinę priklausomybę nuo Rusijos bei tuo pačiu sumažinti kainas vartotojams. 

„Dujos, anksčiau Lietuvoje turėjusios neigiamą reputaciją dėl vienų aukščiausių kainų pasaulyje ir ES, dabar tampa patikimu ir konkurencingu šaltiniu, nes pradėjus veikti SGD terminalui, 30 proc. sumažėjo dujų kaina, ypač išsiplėtė SGD krovinių ir tiekėjų skaičius. Todėl dabar SGD terminalas užtikrina ne tik energetinį saugumą, bet ir konkurencingumą, darnią energetikos sektoriaus plėtrą, o technologinė pažanga įgyvendinant mažos apimties SGD veiklas leidžia Lietuvai lygiuotis su šių technologijų lyderiais pasaulyje“, – akcentavo ministras.

Diskusijos metu daug dėmesio skirta mažos apimties SGD veikloms ir pristatyta Lietuvos pažanga šioje srityje. Ministro pranešimas tapo diskusijos ašimi, įvertinant mažos apimties SGD veiklų potencialą pramonei, transportui ir visiems energijos vartotojams. SGD gali būti naudojamos laivams, traukiniams, sunkvežimiams bei viešajam transportui, nes tai yra pigesnė ir švaresnė alternatyva šiuo metu jūrų ir žemės transporto sektoriuose naudojamiems naftos produktams.

Dar daugiau, SGD autodujovežiais gali būti pristatomos net ir į nutolusius, prie gamtinių dujų perdavimo ar skirstymo tinklų neprijungtus taškus, kas leidžia pramonei taupyti sąnaudas.

„Lietuva sukūrė lanksčią, skaidrią ir konkurencingą gamtinių dujų rinką. Dabar plečiame veiklas ir taip išnaudojame naują sinergiją tarp skirtingų gamtinių dujų infrastruktūros objektų. Šią savaitę SGD perkrovos stotelėje perkrautas pirmasis krovinys į autodujovežį – Klaipėdos SGD terminalo dujos pirmą kartą pasieks Lenkijos vartotojus. Diversifikavę tiekimą, dabar diversifikuojame SGD verslą ir tokiu būdu toliau galėsime didinti šio terminalo naudą vartotojams“, – pažymėjo Ž. Vaičiūnas.

Jau trečius metus veikiantis SGD terminalas suteikė ne tik tiesioginę naudą šalies vartotojams, bet ir netiesioginę naudą Lietuvos ekonomikai – įgyvendinant ir vystant SGD terminalo projektą įgyta didžiulė ekspertinė patirtis bei technologinės žinios. Tai leidžia Lietuvai tapti regiono lydere, kuriančia ir eksportuojančia inovatyvias SGD technologijas į kitas valstybes, turinčias planų vystyti savo SGD terminalus.

Ministras pristatė neseniai įkurtą Lietuvos SGD klasterį bei SGD kompetencijų centrą, kurie vienija tarptautines bendroves, universitetus bei valstybės institucijas. Šių centrų tikslas yra kurti naujas SGD technologijas ir išnaudoti SGD infrastruktūros potencialą.

Pasaulio energetikos lyderių aukščiausiojo lygio susitikimą bendrai organizuoja Portugalijos vyriausybė ir Pasaulio energetikos taryba. Į šį renginį susirenka skirtingų valstybių energetikos ministrai, didžiausių energetikos srities įmonių vadovai, mokslininkai ir ekspertai.

Svarbiausias šių metų Pasaulio energetikos lyderių susitikimo klausimas – kaip energetikos sektorių transformuos naujosios technologijos, aplinkosaugos iššūkiai, besikeičianti demografinė, geopolitinė ir ekonominė situacija pasaulyje. Be gamtinių dujų ir SGD tematikos, diskutuota apie energetikos sektoriaus skaitmenizavimą, vis augančią jo decentralizaciją bei poreikį integruoti skirtingų šalių energetikos sistemas.

Spalio 18-19 d. ministras taip pat susitiko su Alžyro ir Jungtinių Arabų Emyratų delegacijomis. Pokalbių metu aptartos dvišalio bendradarbiavimo galimybės atsinaujinančios energetikos ir SGD srityse – pristatytos Lietuvos technologinės kompetencijos ir apžvelgtos dvišalio bendradarbiavimo galimybės.