Lietuvos ir Ukrainos energetikos ministrai aptarė elektros nepirkimą iš Astrave statomos atominės elektrinės

Data

2020 05 07

Įvertinimas
1
Ukraine.jpg

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas vakar vaizdo konferencijos metu su laikinąja Ukrainos energetikos ir aplinkos apsaugos ministre Olga Buslavets aptarė abiem šalims aktualias energetikos temas, tarp jų ir elektros nepirkimo iš Baltarusijos atominės elektrinės  klausimas.

“Nors anksčiau teko girdėti įvairių pareiškimų, dabar Ukrainos žinia aiški – nei trumpalaikėje, nei ilgalaikėje perspektyvoje Ukraina neplanuoja pirkti ir nepirks elektros iš Astrave statomos atominės elektrinės. Ukrainos prioritetas ir tikslas – integracija į Europos energetikos sistemą. Mūsų partnerės, kaip ir Lietuvos, vienas iš svarbiausių darbų – kuo greičiau įgyvendinti sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais”, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ukrainos parlamente yra svarstomas įstatymo projektas dėl Ukrainos integracijos į Europos energetikos sistemą, kartu siūlant uždrausti komercinį elektros energijos importą iš šalių, kuriuos nėra Europos Sąjungos (ES) ar Energetikos Sąjungos narės.

“Šis Ukrainos ministrės patvirtinimas dėl elektros nepirkimo iš Baltarusijos atominės elektrinės kartu yra ir svarbus signalas ES ir mūsų partneriams regione – Baltijos šalims ir Lenkijai, kad Ukraina strategiškai apgalvotai siekia ilgalaikių tikslų ir kartu solidarizuojasi su Lietuva dėl elektros nepirkimo iš Astravo atominės elektrinės“, teigia Ž. Vaičiūnas.

Pokalbyje taip pat aptarta atsinaujinančios energetikos plėtra – tai yra viena iš svarbiausių Ukrainos  energetikos krypčių. Šiuo metu aktyviai vyksta pasirengimas naujiems atsinaujinančios energijos aukcionams. Ministras savo ruožtu pažymėjo, kad Lietuva pasirengusi pasidalinti savo gerąja ir sėkminga patirtimi organizuojant atsinaujinančių išteklių aukcionus ir pritaikant inovatyvius sprendimus gaminančių vartotojų srityje.

Pokalbyje taip pat aptarti ir dujų tiekimo šaltinių diversifikacijos klausimai. Ateityje dujos gali tapti intensyvaus bendradarbiavimo kryptimi tarp dviejų šalių. Ministras pažymėjo, kad Lietuva šiuo metu intensyviai įgyvendina dujų jungties tarp Lietuvos ir Lenkijos GIPL projektą, kurio statybos bus baigtos iki kitų metų pabaigos. Nuo 2022 m. pradėsianti veikti jungtis sudarys galimybes Lietuvai transportuoti dujas į Lenkiją bei kitas ES šalis, o pritaikius papildomus techninius sprendimus tiekti jas ir į Ukrainą ar Baltarusiją.