Lietuvos ir Flandrijos energetikos ministrai aptarė aktualius energetikos klausimus

Data

2017 11 07

Įvertinimas
2
VSKL0594_n.jpg

Šiandien energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Flandrijos biudžeto, finansų ir energetikos ministru Bartu Tommeleinu. Ministrai aptarė strateginius Lietuvos energetikos projektus ir aktualius praktinio bendradarbiavimo suskystintųjų gamtinių dujų srityje klausimus.

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas pristatė vien per šiuos metus nuveiktus svarbius darbus SGD terminale Klaipėdoje. Metų pradžioje buvo pradėtos SGD perkrovos iš terminalo – saugyklos „Independence“ į mažos apimties SGD dujovežius, taip atveriant mažos apimties SGD paslaugų rinką regione. O prieš dvi savaites atidaryta mažos apimties antžeminės suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) paskirstymo stotis, kuri bus skirta aprūpinti SGD visus Baltijos jūros regiono vartotojus, nutolusius nuo dujų perdavimo tinklo.

Pasak ministro, intensyviai plėtojama Lietuvos SGD terminalo infrastruktūra ir plečiamas veiklų ratas sukuria galimybes Klaipėdai tapti regioniniu SGD centru.

Belgija yra toli pažengusi SGD srityje, turi išplėtotą SGD degalinių tinklą bei SGD paskirstymo centrą, todėl Lietuvai ypač vertinga jos patirtis plečiant SGD rinką ir sudarant galimybes naudoti šį švarų kurą logistikoje ir pramonėje.

Savo ruožtu Flandrijos ministras pažymėjo, kad Belgijos kompanijos domisi bendradarbiavimo SGD srityje galimybėmis. Geru tokios partnerystės pavyzdžiu laikomas ir šiemet pasirašytas susitarimo memorandumas tarp valstybės valdomos bendrovės „Klaipėdos nafta“ ir vienos didžiausių SGD kompanijų Europoje Belgijos „Fluxys“.

Abu ministrai dalyvaus šiandien ir rytoj vykstančiame Vilniaus energetikos forume. Jo metu bus surengtas ir išskirtinai SGD skirtas forumas ir diskusija. Siekiant skatinti SGD rinką ir šio kuro naudojimą, forumo metu bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis dėl SGD platformos Lietuvoje sukūrimo.

Flandrijos biudžeto, finansų ir energetikos ministras taip pat lankėsi elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Sistemos valdymo centre. Svečiui pristatytas Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projektas.

Susitikimo metu taip pat aptarti probleminiai klausimai, susiję su Europos Sąjungos kaimynystėje, vos 40 kilometrų nuo Vilniaus, tebesitęsiančiomis nesaugios Astravo atominės elektrinės statybomis. Jas Baltarusija vykdo pažeisdama esminius tarptautinės branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus.