Lietuvai svarbi Vokietijos parama įgyvendinant svarbiausius energetinius projektus

Data

2018 01 29

Įvertinimas
1
27392967_885209171659884_1777836992_o.jpg

Sausio 25 d. energetikos viceministras Simonas Šatūnas darbiniu vizitu viešėjo Berlyne, kur susitiko su Vokietijos aplinkos, ekonomikos ir energetikos, finansų bei užsienio reikalų ministerijų atstovais. Susitikimų metu viceministras Vokietijos kolegoms pristatė svarbiausius Lietuvos energetikos projektus.

Viceministras pristatė Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo eigą, šiuo metu sparčiai iškraunamą panaudotą branduolinį kurą bei suplanuotus tolesnius darbus iki uždarymo pabaigos 2038 metais. 

„Tai bendras Europos Sąjungos ir Lietuvos projektas, kuriuo siekiame branduolinės saugos užtikrinimo visiems ES piliečiams. Lietuva pasirengusi didinti savo nacionalinį indėlį finansuojant Ignalinos AE uždarymą, tačiau vertindama tai, jog Ignalinos AE uždarymas yra bendras narystės ES įsipareigojimas, tikisi, kad ES, įvertindama ypač pastaruoju metu padarytą pažangą, projekto finansinę naštą ir jo pridėtinę vertę Europai, toliau tinkamai finansuos šį projektą ir iš kitos finansinės perspektyvos“, – sakė S. Šatūnas. 

Pokalbių metų aptartas pasirengimas deryboms dėl kitos ES finansinės perspektyvos, Lietuvos prioritetai, pasirengimas Baltijos šalių sinchronizacijai su Kontinentinės Europos tinklais bei Klaipėdos SGD terminalo funkcionavimas ir poveikis Lietuvos bei visos Baltijos šalių dujų rinkai.

„Lietuva jau tapo SGD tiekimo į Baltijos šalis regiono vartais ir SGD kompetencijos centru. Terminalo atsiradimas akivaizdžiai padidino tiekimo saugumą regione bei konkurenciją, kas leido sumažinti dujų kainas Baltijos šalių vartotojams ir toliau leidžia užtikrinti dujų tiekimą vartotojams įmanomai žemiausia kaina“, – sakė S. Šatūnas. 

Vizito metu S. Šatūnas Baltijos šalių energetinių projektų įgyvendinimo aktualijas, Astravo atominės elektrinės grėsmę ES saugumui aptarė ir su energetikos ir saugumo politikos ekspertais iš Vokietijos Mokslo ir politikos fondo bei Vokietijos užsienio politikos bendrijos.

Berlyne vykusių konsultacijų metu S. Šatūnas susitiko su Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos Europos reikalų generaliniu direktoriumi Martinu Kotthausu, šios ministerijos generaliniu direktoriumi Ekonominiams reikalams Michaelu Bergeriu, Vokietijos Finansų ministerijos Generaliniu Europos reikalų direktoriumi Thomasu Westphaliu, Vokietijos Ekonomikos ir energetikos ministerijos Generaline Europos reikalų direktore Claudia Dor-Voss bei Vokietijos Aplinkos, gamtos apsaugos, statybų ir reaktorių saugumo ministerijos vadovais.