Lietuva ragina EK siekti dar didesnės ambicijos atsinaujinančioje energetikoje

europe-413102_1920.jpg

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kartu su Austrijos, Danijos, Airijos, Liuksemburgo bei Ispanijos energetikos ir klimato srities ministrais kreipėsi į Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą Von der Leyen ragindami kuo skubiau įvertinti 100 proc. atsinaujinančių išteklių energijos, ypač elektros sektoriuje, scenarijų, Europai siekiant tapti pirmuoju neutraliu klimatui žemynu iki 2050 metų. 

Pasak energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, yra itin svarbu, kad klimato kaitos ir žaliosios energetikos klausimai pradėti spręsti aukščiausiame ES lygmenyje ir tai tikrai padės pasiekti jau išsikeltų ambicingų tikslų. Vis dėlto, norint užtikrinti, kad ES būtų pasauline lydere, siekiant klimato neutralumo 2050 metais, reikalingas dar stipresnis postūmis žaliajai energetikai. Ji jau dabar yra itin konkurencinga ir perspektyvi sritis, kurianti tiek naujas darbo vietas ir pridėtinę vertę visoje ES, tiek efektyviai prisidedanti prie kovos su klimato kaita.

„Lietuva savo strateginiuose dokumentuose jau yra išsikėlusi vienus iš ambicingiausių tikslų atsinaujinančios energetikos srityje. Dar 2018 m. patvirtintoje nacionalinėje energetikos strategijoje užsibrėžėme, kad 100 proc. suvartotos elektros būtų žalia. Tačiau labai svarbu, kad visos šalys kartu eitų viena kryptimi ir plėtotų savo šalyse žaliąją energetiką“, – sako ministras Ž. Vaičiūnas.

Pasirašančios šalys jau praėjusių metų kovo mėnesį kreipėsi į EK, apgailestaudamos, kad 2018 m. lapkričio mėn. patvirtintame EK komunikate „Švari mūsų visų planeta“, kuriame išdėstoma vizija, kokių visus ekonomikos sektorius ir visuomenę apimančių pokyčių reikia siekiant užtikrinti ŠESD poveikio neutralizavimą iki 2050 m., nebuvo įvertintas 100 proc. atsinaujinančių išteklių energijos scenarijus.

Šis bendras ministrų kreipimasis visiškai atitinka ir į europinį lygį perkelia Lietuvos nacionaliniu lygiu užsibrėžtus ambicingus tikslus. Pagal Nacionalinį energetikos ir klimato srities planą Lietuva siekia, iki 2030 m. iki 45 proc., o iki 2050 m. net iki 80 proc., padidinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį visoje energetikoje. Tuo tarpu elektros sektoriuje planai dar ambicingesni – pasiekti 100 proc. elektros, pagamintos iš atsinaujinančių išteklių, galutiniame  suvartojimo balanse iki 2050 m.