Gruzijos ir Ukrainos parlamentarai domėjosi Lietuvos patirtimi energetikoje

Data

2018 04 23

Įvertinimas
2
DSC_0886_1.JPG

Balandžio 23 d. energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Gruzijos ir Ukrainos parlamentų nariais, kurie domėjosi Lietuvos patirtimi, įgyvendinant energetinę nepriklausomybę užtikrinusius projektus bei perorientuojant šalį prie atsinaujinančios energetikos.

Energetikos ministras pristatė pastarųjų dešimties metų sėkmės istorijas Lietuvos energetikoje – elektros jungčių su Lenkija ir Švedija bei Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalo įtaką energetiniam saugumui.

„Šie projektai žymi esminį lūžį, kai Lietuva antrą kartą atgavo nepriklausomybę nuo Rusijos – šį kartą energetikoje. Tvarus elektros ir dujų importas ne tik padidino energetinį saugumą, bet leido sumažinti elektros ir dujų kainas“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Svečius labiausiai domino Lietuvos patirtis įgyvendinant ES Trečiojo energetikos paketo nuostatas bei atskiriant elektros bei gamtinių dujų tiekimo, perdavimo ir skirstymo sritis. Kalbėdamas apie šių energetikos sričių reformavimą, Ž. Vaičiūnas akcentavo, kad būtina nusibrėžti ambicingus tikslus ir jų laikytis pilna apimtimi, vengiant bet kokių kompromisų – tik tokiu atveju galima tikėtis gerų rezultatų.

Susitikime taip pat buvo paliesta ir Baltijos jūros dugnu tiesti planuojamo „Nord Stream 2“ dujotiekio klausimas. Energetikos ministras patikino Ukrainos atstovus, kad Lietuvos vertinimu šis dujotiekis yra geopolitinis Rusijos projektas, todėl remia Ukrainos keliamus klausimus dėl gamtinių dujų tranzito.

Taip pat Gruzijos ir Ukrainos atstovus domino Lietuvos patirtis plėtojant biokuro sektorių. Energetikos ministras papasakojo svečiams, kaip įgyvendinant nuoseklią energetikos politiką, pavyko perorientuoti Lietuvos šilumos gamybos sektorių nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių išteklių, o konkrečiai – biomasės. Ministras pristatė analogų Europoje neturinčios biokuro biržos „Baltpool“ veikimo principus bei pažymėjo, kad šioje sferoje Lietuvos patirtimi naudojasi tokios šalys kaip Danija ir kalbamasi su kitomis Skandinavijos šalimis dėl bendrų projektų.

Lietuvos bendradarbiavimas energetikoje su ES Rytų partnerystės šalimis nuolat aktyvėja. Pernai gruodį buvo pasirašytas susitarimo memorandumas tarp Lietuvos ir Ukrainos dėl bendradarbiavimo energetikos srityje. Balandį energetikos ministras Ž. Vaičiūnas lankėsi Kijeve, kur kalbėta apie konkrečias bendradarbiavimo formas atsinaujinančios energetikos, energijos efektyvumo ir biokuro biržos kūrimo srityse.

Pirmadienį Gruzijos ir Ukrainos parlamentarų delegacija taip pat susitiko su gamtinių dujų bei elektros perdavimo sistemų operatorių – įmonių „Amber Grid“ ir „Litgrid“ atstovais.

Šią savaitę abiejų šalių parlamentų atstovai susitiks su Seimo Energetikos komisijos nariais, Lietuvos biomasės energetikos asociacijos bei įmonės „Lietuvos energijos gamyba“ atstovais. Vėliau šią savaitę parlamentarai lankysis Ignalinos atominėje elektrinėje, susitiks su NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro bei su Lietuvos saulės energetikos įmonėmis.