Energetikos ministras Taline aptarė strateginius regionui energetikos projektus ir bendras grėsmes

Data

2017 02 13

Įvertinimas
0
ZV_EE_01.jpg

Vasario 13 d. Taline (Estija) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Estijos ekonomikos ir infrastruktūros reikalų ministre Kadri Simson. Pokalbio metu aptarti regionui aktualūs energetikos klausimai ir infrastruktūros projektai.

Susitikimo metu abi pusės pažymėjo, kad dirbdamos išvien, Baltijos šalys įveikė energetinę izoliaciją ir sustiprino savo energetinį saugumą. Pasak Ž. Vaičiūno, šiandien ypatingai svarbu laikytis vieningos ir principingos pozicijos tarptautinės branduolinės saugos užtikrinimo klausimu. Ministro teigimu, Europos Sąjungos (ES) kaimynystėje nesaugiai ir pažeidžiant branduolinės saugos bei aplinkosaugos reikalavimus „Rosatom“ statoma Astravo atominė elektrinė (AE) yra bendra regiono ir visos Europos problema. Susitikime akcentuota, kad turi būti dedamos bendros pastangos šiai problemai spręsti.

Ministras informavo, kad įvertindama Astravo AE keliamą grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenei, Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė piliečių iniciatyva pateiktam specialaus įstatymo projektui, kuriuo būtų apribotas nesaugiose trečiųjų šalių elektrinėse pagamintos elektros energijos patekimas į Lietuvos elektros rinką. Taip pat pažymėjo, kad praėjusią savaitę ir visos Lietuvos parlamentinės partijos pasirašė susitarimą imtis bendrų veiksmų, siekiant stabdyti AE Baltarusijoje statybas. Susitikimo metu Estijos ir Lietuvos ministrai taip pat sutarė dėl principų, siekiant bendrų sprendimų, kad būtų veiksmingai apsaugotos Baltijos šalių elektros energijos rinkos ir energetikos sistemos nuo nesaugiose branduolinėse elektrinėse pagamintos elektros.

Ministrai taip pat sutarė, kad reikia spartinti strateginio regiono energetiniam saugumui projekto — Baltijos šalių sinchronizacijos su Europos elektros tinklais – įgyvendinimą. Šiam projektui stiprią paramą yra išreiškusi ir Europos Komisija. Ž. Vaičiūnas pažymėjo, kad dėl sinchronizacijos krypties būtinas politinis sutarimas tarp Baltijos šalių, Lenkijos ir Europos Komisijos, kurio reikia siekti jau artimiausiais mėnesiais. 

Susitikime taip pat aptartos regioninės dujų rinkos kūrimo aktualijos ir perspektyvos.

Daugiau informacijos – 
Aurelija Vernickaitė
Ministro patarėja
Tel. +370 706 64812, mob. tel. +370 671 97293
El.p. aurelija.vernickaite@enmin.lt