Energetikos ministras: labiau išnaudojama dujų infrastruktūra regione – daugiau naudos visiems

Data

2017 04 21

Įvertinimas
0
Klaipeda_01_geras1.jpg

Šiandien (balandžio 21 d.) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kartu su Latvijos vicepremjeru ir ekonomikos ministru Arvilu Ašeradenu lankėsi suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) laive-saugykloje „Independence“ bei antžeminės SGD paskirstymo stoties statybų aikštelėje.

Susitikimo metu kalbėta apie spartesnį efektyviai veikiančios regioninės dujų rinkos kūrimą ir galimybes jau artimiausioje ateityje intensyvinti bei plėsti dvišalį bendradarbiavimą dujų srityje, kurios atsirado nuo šio mėnesio pradžios liberalizavus Latvijos dujų rinką.

Ž. Vaičiūnas pažymi, kad Latvijos dujų rinkos atvėrimas neabejotinai yra vienas iš reikšmingiausių žingsnių regioninės integracijos ir vieningos Baltijos šalių dujų rinkos įkūrimo link.

„Kartu tai atveria kelius rinkos dalyviams jau dabar efektyviau išnaudoti abiejų šalių turimą infrastruktūrą – Klaipėdos SGD terminalą bei gamtinių dujų saugyklą Inčukalnyje, siekiant geresnių kainų vartotojams ir konkurencinio pranašumo ekonomikai. Intensyvesnis dvišalis bendradarbiavimas būtų svarbiu žingsniu regioninės dujų rinkos kūrimo link. Turime kalbėtis dėl sąlygų lankstumo, teisinių barjerų mažinimo bei palankesnių tarifų“, – sako energetikos ministras.

Susitikime taip pat pažymėta, kad praėjusių metų pabaigoje patvirtinto bendros Baltijos šalių dujų rinkos plėtros veiksmų plano įgyvendinimo priežiūra turi būti stipresnė, kas leistų užtikrinti esamos infrastruktūros potencialo išnaudojimą.

Vieningą Baltijos šalių dujų rinką numatyta sukurti iki 2020 m. Lietuvos, Latvijos ir Estijos dujų rinkų apjungimas į bendrą zoną leis užtikrinti paprastesnius ir patogesnius dujų mainus tarp regiono šalių bei garantuos palankiausias kainas vartotojams, o pačią rinką pavers skaidresne ir geriau veikiančia.

Ministrų susitikime kalbėta ir apie regioninio dujų terminalo perspektyvas. Taip pat aptarta Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijos su Europos tinklais projekto eiga ir jau padaryti svarbūs sprendimai, kurie leis pajudėti link praktinio šio projekto įgyvendinimo ir užbaigti jau prieš dešimtmetį užsibrėžtą tikslą – integruoti Baltijos šalių energetikos sistemą į europinius tinklus.

Taip pat Ž. Vaičiūnas informavo Latvijos ministrą, kad Seimas ketvirtadienį priėmė sprendimą riboti elektros importą iš Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės bei kitų nesaugių branduolinių jėgainių trečiosiose šalyse.