Energetikos ministras: į energetinio saugumo projektus negalime žiūrėti tik per nacionalinių interesų prizmę

Data

2017 11 07

Įvertinimas
0
23334061_864194880415573_5211240270568698425_o.jpg

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas dalyvauja lapkričio 7 - 8 d. vykstančiame Vilniaus energetikos forume. Šiandien ministras skaitė pranešimą apie Lietuvos pasiekimus energetikoje ir artimiausiais metais laukiančius darbus, taip pat dalyvavo diskusijoje apie energetinį saugumą.

Ministras forume kalbėjo, kad per paskutinius penkerius metus Lietuvai pavyko pasiekti revoliucinių pokyčių energetikoje: "Iš "energetinės salos" Lietuva tapo "energetikos tiltu". Nutiestos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, kurios tiekia elektrą už konkurencingą kainą visam regionui. Lietuva pastatė Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, kuris sukūrė konkurenciją monopolininkui “Gazprom”, ir šiandien yra pajėgus aprūpinti dujomis visas Baltijos šalis. Tai pasiekimai, kuriais Lietuva gali pagrįstai didžiuotis”.

Kalbėdamas diskusijoje ministras pažymėjo, kad energetiniam saugumui gyvybiškai svarbus išlieka elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais projekto įgyvendinimas. Šiam projektui, kaip ir kitam strateginiam energetinio saugumo ir konkurencingumo projektui – regioninės gamtinių dujų rinkos sukūrimui iki 2020 m. – reikia sutarimo su kitomis Baltijos šalimis.

“Energetinio saugumo klausimai šiandien neapsiriboja valstybės sienomis ir negali būti vertinami išskirtinai tik per nacionalinių interesų prizmę. Tai yra regioniniai iššūkiai, kurie reikalauja bendro pasiryžimo ir bendrų sprendimų. Ir saugesni, ir konkurencingesni mes galime būti pirmiausia priimdami sprendimus ir įgyvendindami strateginius energetikos projektus kaip regionas”, - teigė energetikos ministras. 

Ministras pažymėjo, kad progresas, kurį šiandien Baltijos šalys yra pasiekusios tiek įgyvendindamos sinchronizacijos projektą, tiek kurdamos bendrą regioninę gamtinių dujų rinką nėra pakankamas.

“2018-ieji yra lemtingi metai, kurie parodys, ar mes kaip regionas esame pajėgūs kartu atsakyti į kylančias energetines grėsmes ir priimti bendrus sprendimus, kurie garantuotų ir energetinį saugumą visam regionui, ir neštų ekonominę naudą visiems”, - sakė energetikos ministras.

Pasak ministro, tokių bendrų pastangų ypač reikalauja ir nesaugiai Baltarusijoje statoma Astravo AE, kuri kelią grėsmę ne tik Lietuvai, bet visam regionui, o kartu ir Europos Sąjungai.

Rytoj energetikos ministras Vilniaus energetikos forumo dalyviams pristatys atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją, kuri jau yra pateikta Vyriausybei svarstyti, bei dalyvaus diskusijoje apie strateginius valstybės tikslus energetikoje.