Energetikos ministras: EK tyrimas dėl „Gazprom“ turi baigtis ne simboliniais pasižadėjimais, o realia nauda Lietuvai

Data

2017 10 10

Įvertinimas
0
DSC_1075_nNN.jpg

Šiandien energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Europos Komisijos nare, atsakinga už konkurenciją, Margrethe Vestager. Susitikimo metu aptarti konkurencijos energetikoje klausimai.

Susitikime kalbėta apie EK atliekamą tyrimą dėl „Gazprom“ piktnaudžiavimo monopoline padėtimi Vidurio ir Rytų Europos šalyse 2004–2012 m. Komisarė pristatė tyrimo eigą, apžvelgė tolimesnius galimus veiksmus. Savo ruožtu ministras pažymėjo, kad Lietuva vertina EK pastangas spręsti „Gazprom“ dominavimo rinkoje klausimus. Kartu pažymėta, kad Lietuva tikisi griežtos EK pozicijos Rusijos dujų monopolininkės, kuri daug metų vertė Lietuvą ir kitas regiono šalis už dujas mokėti gerokai didesnę nei rinkos kainą, atžvilgiu.

Pasak ministro, penkerius metus trunkantis EK antimonopolinis tyrimas dėl Rusijos kompanijos veiksmų Lietuvoje ir kitose regiono valstybėse, turėtų baigtis realiai veikiančiais ir šiandieninę situaciją atitinkančiais „Gazprom“ įsipareigojimais, kurie užtikrintų sąžiningą konkurenciją dujų rinkoje. Tuo tarpu Lietuvai, patyrusiai milijardinę žalą dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros, turėtų būti atlyginta.

Pažymėta, kad „Gazprom“ pasiūlyti įsipareigojimai EK mainais už gręsiančią iki 8 mlrd. eurų baudą, sprendžia tik praeities problemas, kurios buvo susijusios su ilgalaikėmis dujų tiekimo sutartimis. 

„Šiandieninė dujų rinka iš esmės pagrįsta trumpalaikiais kontraktais, todėl jie taip pat turi atsidurti EK akiratyje, kad ES valstybės vieną dieną vėl netaptų „Gazprom“ įkaitėmis. ES konkurencijos taisyklės turi būti taikomos ne tik atgal, bet, pirmiausiai, į priekį“, – sakė energetikos ministras.  

Ministras pasidžiaugė, prieš trejus metus pradėjusio veikti Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo teigiamu poveikiu dujų rinkai. Konkurencingai veikiantis SGD nutraukė „Gazprom“ monopolį ir sumažino dujų kainą visam regionui.

Susitikimo metu paliesti ir paramos atsinaujinančiai energetikai klausimai. Energetikos ministerija šiuo metu rengia naujos paramos schemos atsinaujinančiai energetikai koncepciją. Suderinus paramos schemą su EK, planuojama pradėti konkursus vėjo elektrinėms plėtoti pagal atnaujintoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje patvirtintus tikslus. 

Ministerija siekia, kad naujoji paramos schema su EK būtų suderinta per kuo trumpesnį laiką, o atsinaujinančios energetikos tolimesnė plėtra galėtų prasidėti jau nuo 2019 m. ir vyktų sklandžiai.