Briuselyje kalbamasi dėl tolimesnio ES finansavimo užtikrinimo Ignalinos AE uždarymui

Data

2017 11 09

Įvertinimas
1
nnnn.jpg

Energetikos viceministras Simonas Šatūnas šią savaitę lankėsi Briuselyje, kur tęsė konsultacijas su Europos Komisijos (EK) pareigūnais ir Europos parlamento (EP) nariais dėl tolimesnio ES finansavimo užtikrinimo Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo darbams.

Energetikos viceministras susitiko su EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komiteto pirmininku Jerzy Buzeku, komiteto nariu Claude Turmes, taip pat EP Biudžeto komiteto atstovais, EP nariais iš Vokietijos, Suomijos, Ispanijos.

Susitikimuose EP nariai buvo supažindinti su Ignalinos AE uždarymo darbų eiga ir per paskutinius pasiektu progresu, tolimesniu eksploatacijos nutraukimo procesu. Viceministras taip pat pristatė Ignalinos AE uždarymo darbų finansavimo poreikį po 2020 m. 

”Vykdydami savo įsipareigojimus, turime konkrečius planus, kaip atliksime Ignalinos AE išmontavimo darbus, sutvarkysime panaudotą branduolinį kurą ir atliekas iki 2038 m. Lietuva,  įgyvendindama šį europinį projektą, užtikrina ES piliečių interesus gyventi saugioje aplinkoje, kartu įgyjame naujų kompetencijų, kurias vėliau galėsime pritaikyti kitų šalių AE eksploatacijos nutraukimo projektuose”, – kalbėjo energetikos vicemistras.

 EP nariams taip pat pristatyti veiksmai, kurių Lietuva imasi, saugodama valstybės ir žmonių interesus nuo nesaugiai Baltarusijoje statomos Astravo AE, taip pat apsisprendimas nepirkti nesaugiose trečiųjų šalių atominėse elektrinėse pagamintos elektros energijos.

“Negalime abejingai stebėti, kaip Lietuvos pašonėje kyla AE, kuri net atlikus teorinius vadinamuosius streso testus, kels didžiulę grėsmę Lietuvai dėl pažeidžiant visus tarptautinius reikalavimus pasirinktos statybų vietos. Lietuva siekia, kad būtų įtvirtinta ES bendra politika nepirkti elektros iš nesaugių AE trečiosiose šalyse. Įvykiai Baltijos regione rodo, kad tokia politika, kartu ir konkretūs ES lygio teisės aktai, yra būtini, saugant valstybių narių interesus”, – sakė energetikos viceministras.

EP nariai taip pat pasveikino Lietuvą tapus pirmąją valstybe ES, kuri susitarė su Liuksemburgu dėl statistinių duomenų perviršio atsinaujinančioje energetikoje pardavimo.

„Mes įrodėme, kad tokia ES teisės aktuose įtvirtinta galimybė gali būti puikiai realizuota praktikoje. Džiugu, kad ir Estija šią savaitę pasekė Lietuvos pavyzdžiu”, – sake S. Šatūnas.