Aukštus KN metinius rezultatus lėmė efektyvi veikla ir sėkmingai suvaldytos rizikos

Data

2018 01 31

Įvertinimas
0
KN_01.png

KN (AB „Klaipėdos nafta"), naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė didžiuojasi pernai įveikusi iššūkius ir pasiekusi aukštus pajamų ir pelno rodiklius, nors situacija rinkoje ir buvo įtempta bei dinamiška. Remiantis neaudituotomis finansinėmis ataskaitomis, KN pernai gavo 106,5 mln. eurų pajamų ir uždirbo 17 mln. eurų grynojo pelno.

Palyginti, 2016 metais gauta atitinkamai 103,8 mln. eurų pajamų ir 13,8 mln. grynojo pelno, nuosavo kapitalo grąža siekia 8,7 proc., EBITDA marža – 29,4 proc., o grynojo pelno marža – 16,0 proc. Tai iš esmės pavyko tinkamai valdant krovinių srautų rizikas, racionaliai planuojant ir priimant lanksčius bei laikui imlius sprendimus.  

Pasak Mindaugo Jusiaus, KN generalinio direktoriaus, pernai pasiekti finansiniai rodikliai išties džiugina, kadangi bendrovės veikla buvo veikiama stiprių išorinių aplinkybių, nulėmusių ženkliai mažesnę naftos produktų krovą pirmąjį pusmetį. Nepaisant to, pernai krovinių srautą pavyko stabilizuoti ir užsitikrinti solidžius metinius rodiklius – į bendrovės talpyklas Klaipėdos bei Subačiaus naftos terminaluose perkrauta beveik 7,2 mln. tonų naftos produktų.

Per 2017 m. SGD terminalas priėmė 15 dujovežių, kurie atgabeno 839,8 tūkst. t SGD. Dujos Lietuvai buvo tiekiamos iš 4 valstybių. Taip pat įvykdytos 6 mažos apimties SGD perkrovos operacijos. SGD terminalo paslaugų paklausa išliko aukšta, atskirais mėnesiais terminalas dirbo didesniu nei 90% pajėgumu.

„KN yra akcinė bendrovė, todėl vienas iš pagrindinių mūsų tikslų – užtikrinti pelningą veiklą bei grąžą akcininkams, tarp jų ir valstybei, todėl kasmet keliame sau ambicingus vertės didinimo tikslus. Praėjusių metų tikslus viršijome, kadangi daug pastangų ir vidinių resursų buvome sutelkę į rizikų valdymą, konkurencingų sąlygų naftos terminaluose sudarymą ir priimtų technologinių sprendimų greitą įgyvendinimą. Taip pat papildomų pajamų uždirbome teikdami konsultavimo paslaugas tarptautinėse rinkose bei realizavus gamybos proceso metu sukauptus naftos produktus", – rezultatus apžvelgia M. Jusius.

Bendrovės vadovas akcentuoja, kad praėjusiais metais bendrovė demonstravo ne tik finansinį augimą, bet ir buvo sukoncentravusi žmogiškuosius bei kitus išteklius ir į investicinių projektų įgyvendinimą. Pernai didžioji dalis bendrovės investicijų buvo nukreipta į Klaipėdos naftos terminalo plėtrą – pastatytos naujos talpyklos – bei SGD paskirstymo stoties statybas.

Iš viso per 2017-uosius investuota 32,9 mln. eurų, įgyvendintas pirmasis bendrovės strategijoje numatytas investicijų etapas ir pradėti antrojo etapo darbai.

„Investuoti į rinkos poreikius atitinkančias technologijas bei infrastruktūrą yra gyvybiškai svarbu bet kuriai  bendrovei siekiant ne tik išlikti konkurencingai, bet ir eiti pirmyn bei būti savo srities lydere. Mums dirbant tiek su Europos sąjungos, tiek Rytų šalių bei kitomis rinkomis, svarbu jausti pulsą ir aktyviai dalyvauti šiame nuolat kintančiame procese. Labiausiai kintanti augimo prasme yra SGD rinka, todėl nuolat ieškome galimybių plėtoti šią svarbią bendrovei veiklos sritį. SGD terminalas pernai užtikrino bemaž pusę Lietuvos dujų poreikių, o nuo praėjusių metų pradžios stipriai skinamės kelią į mažos apimties SGD perkrovos veiklas, tad užtikriname ne tik energetinį nepriklausomumą, bet ir kuriame pridėtinę vertę valstybei naujomis veiklomis", – sako M. Jusius.

Žvelgiant į 2018 metus KN planuoja konservatyvesnį biudžetą, bet sieks uždirbti ne mažesnį nei 10,2 mln. eurų pelną. Bendrovė įvardina, kad pagrindinės rizikos yra susijusios su įtempta geopolitine situacija. Tiesioginės neigiamos įtakos rezultatams turės vienkartinis techninis reguliuojamos veiklos efektas bei investicijos į naujai plėtojamą veiklą, kuri atneš pelną ateityje.

„Sieksime Klaipėdoje perkrauti ne mažesnį naftos produktų kiekį nei 2017 metais. Tačiau rinkoje išlieka didelis neapibrėžtumas, o aštri konkurencija su kitais Baltijos šalių bei Ukrainos terminalais bus didelis iššūkis siekiant išlaikyti aukštą pelningumą. Taip pat bendrovės plėtojamos naujos veiklos – mažos apimties SGD krova ar tarptautiniai projektai – dar yra ankstyvose vystymosi stadijose ir reikalauja papildomų resursų. Todėl atsargiau vertiname 2018 metų finansinių rezultatų prognozę", – akcentuoja M. Jusius.

Vadovas teigia, jog bendrovės koncentruosis ir į bendrovės komandos stiprinimą: „KN komandą vertinu kaip stiprią ir pasirengusią atremti ir įveikti bet kokius kylančius iššūkius. Tačiau esu įsitikinęs, kad visų pirma, ilgalaikė sėkmė priklauso nuo darbuotojų įsitraukimo, tad šiemet skirsime daugiau dėmesio organizacinei kultūrai stiprinti: diegiame naują bendrovės vertybių projektą ir ketiname palaikyti dar glaudesnį ryšį su mus supančiomis bendruomenėmis, ieškoti sprendimų, gerinančių aplinkos kokybę.