Aktualiausi energetikos klausimai aptarti su Europos Komisijos viceprezidentu

Data

2017 05 24

Įvertinimas
0
20170524_164347_m.jpg

Šiandien (gegužės 24 d.) energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Europos Komisijos (EK) viceprezidentu Marošu Šefčovičiumi, atsakingu už ES Energetikos Sąjungą. Susitikimo metu kalbėta svarbiausiais Lietuvai ir visam regionui energetikos klausimais – Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais, ilgalaikį dujų tiekimo saugumą regione, būtinybę užtikrinti tolimesnį sklandų Ignalinos atominės elektrinės (AE) nutraukimo finansavimą.

Susitikimo metu ministras akcentavo pasiektą svarbų sutarimą tarp Baltijos šalių ir Lenkijos, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros sistemos prisijungimas prie žemyninės Europos sistemos turi vykti per Lenkiją. Tai yra ekonomiškai efektyviausias ir greičiausiai įgyvendinamas scenarijus, kuris leis Baltijos šalims užsitikrinti elektros energijos tiekimo saugumą ir patikimumą bei visiškai integruotis į Europos elektros sistemą.

„Esame dėkingi EK už paramą Baltijos šalių sinchronizacijos projektui ir už indėlį, kad būtini politiniai sprendimai, kurie uždegs žalią šviesą realiam šio projekto startui, būtų priimti kuo greičiau. Birželio pabaigoje pasirašius susitarimo memorandumą tarp Baltijos valstybių ir Lenkijos, iki metų pabaigos būtų padarytas pirmas esminis praktinis žingsnis – kreiptasi į Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociaciją dėl techninių sąlygų išdavimo“, – sako energetikos ministras.

Ministras pažymėjo, kad Lietuva intensyviai stiprina savo elektros vidaus tinklą, reikalingą sinchroniniam darbui su Europos tinklais. Kartu su Latvija ir Estija jau ruošiamasi Baltijos šalių elektros sistemos izoliuoto darbo bandymui, kuris yra vienas svarbiausių darbų sinchronizacijos link.
 
Susitikimo metu taip pat aptarti regioninio dujų terminalo ir ilgalaikio dujų tiekimo saugumo užtikrinimo klausimai. Ministras informavo, kad šiais mėnesiais vyksta vadinamasis Baltijos šalių premjerų turas, kurio metu ministrai pirmininkai lanko potencialias SGD terminalų vietas Estijoje, Latvijoje ir Klaipėdos SGD terminalą, kuris dabar yra vienintelis toks Baltijos šalyse veikiantis terminalas. Susitikimo metu pažymėta, kad EK remia regioninio terminalo idėją ir ragina Baltijos šalis ieškoti tiekimo saugumą visam regionui užtikrinančio ekonomiškai racionaliausio sprendimo.

Susitikimo metu daug dėmesio skirta Ignalinos AE uždarymo pažangai ir finansavimo klausimams naujame ES biudžete po 2020 m. Ministras pasidžiaugė glaudžiu bendradarbiavimu su EK, siekiant bendrų Ignalinos AE uždarymo programos tikslų.  Pažymėta ir tai, kad elektrinės uždarymas vyksta laiku ir pagal grafiką, jau atlikta apie 40 proc. eksploatacijos nutraukimo darbų. Tačiau tam, kad uždarymo procesas toliau būtų sėkmingai tęsiamas, gyvybiškai svarbu užtikrinti tinkamą ES finansavimą. ES įsipareigojimai dėl paramos Ignalinos AE uždarymui įtvirtinti ir Lietuvos stojimo į ES sutartyje.

„Mums labai svarbu, kad EK supranta, jog šis projektas yra išskirtinis, ilgalaikis ir labai sudėtingas. Lietuva savo ruožtu nuosekliai didina finansinį indėlį į Ignalinos AE uždarymą ir deda visas pastangas užtikrinti, kad darbai vyktų sklandžiai, kokybiškai ir skaidriai, o pinigai būtų naudojami taupiai. Tačiau sėkmingas ir saugus eksploatacijos nutraukimas neįmanomas be adekvataus ES finansavimo po 2020 m.“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Energetikos ministras susitikime su EK viceprezidentu nuosekliai kėlė tarptautinės branduolinės saugos užtikrinimo ES kaimynystėje ir nesaugiai statomos Astravo AE problemas. Ž. Vaičiūnas informavo apie veiksmus, kurių Lietuva aktyviai imasi nacionaliniu ir regioniniu lygiu, siekiant apsisaugoti nuo nesaugiose atominėse pagamintos elektros. Pažymėta, kad nesaugi Astravo AE yra ne tik Lietuvos, regiono, bet ir visos Europos saugumo problema. Todėl būtina imtis europinio lygio ilgalaikių priemonių prieš šį akivaizdžiai geopolitinį projektą.